Strýc Kaich oceněný Magnesií Literou před 9 lety

recenze

Strýc Kaich se žení (2004) / Master127
Strýc Kaich se žení

Rodák z Českého Těšína, Bogdan Trojak, vydal v roce 2004 v pořadí své čtvrté literární dílo. Jedná se o básnickou sbírku s názvem Strýc Kaich se žení. V případě tohoto česko-polského básníka můžeme hovořit o oceňovaného autora, neboť již dříve obdržel cenu Jiřího Ortena a v roce 2005 za tuto výše zmíněnou básnickou sbírku obdržel Magnesii Literu za oblast poezie.

Kdo by čekal, jak z názvu vyplývá, že básně jsou laděné do svatebního předjaří, případného samotného svatebního obřadu nebo okamžicích po něm a ovíněné obrovskými doušky milostných chvil, je na omylu. Básník se velmi vzdáleně nachomítá těmto pocitům, ostatně z podtitulu na obálce je cítit jisté napětí. Černými písmeny tam stojí: Memorabilie a komorní horory. Máme se tedy bát? Mít hrůzu po večerech a obávat se vůbec zhasnout, ani na nás nějaké strašidlo nevystrčilo svůj obličej zpoza pohovky, jak nám evokují mnohé horory, jež známe z knižní či filmové podoby? Nejsme tak daleko od pravdy. Autorovi se daří pocity úzkosti a sevřeného žaludku. Na každém řádku básně, v každém jednotlivém verši na nás číhají prvky trápení, samoty, nejistoty a strachu. Jak jinak si vysvětlit první báseň o tom, že se Kaich žení s mrtvou nevěstou? Jak jinak si v básni Kaich vysvětlit motivy čekání v trní, klování kosa, kterého si představujeme jako černého temného opeřence a poslední verš, že se kdosi prolamuje? Všechny prvky hororu a strachu jsou cítit na každém místečku básní.

Básnická sbírka je rozdělená do tří částí, jak zajímavé a pozoruhodné, že se setkáváme se třemi částmi. Připomíná toto uspořádání něco pohádkového či magického? Ano, autor, možná nevědomky, zvolil triádu, která je známá především z pohádek. Jako host zde působí jediné intermezzo, které není psané ve verších, jak jsou v myslích čtenářů známá intermezza v Máji od Karla Hynka Máchy, ale je zde napsaný jako povídka běžnou prozaickou formou.

Autor si ocenění za tuto sbírku zaslouží, své fanoušky, kteří mají rádi mystiku a hororovou stránku, si tato sbírka najde a kdo ji nikdy nespatřil, měl by si rozšířit své literární obzory, uchopit sbírku do rukou a ponořit se do Trojakových básní.