Stratená sestra – príbeh Meropé

recenze

Stratená sestra (2021) 5 z 5 / Lucia007
Stratená sestra

„Od začiatku som vedela, že Stratená sestra sa bude odohrávať prevažne na mojom rodnom území – v Západnom Corku v Írsku. Vzhľadom na pandémiu koronavírusu sa všetko uskutočnilo tak, ako sa malo. Už pred Vianocami roku 2019 som potajomky navštívila Stredné Otago na Novom Zélande a ostrov Norfolk,“ približuje začiatky Lucinda Rileyová.

Kto a kde je siedma záhadná sestra?
Na rozdiel od šiestich predchádzajúcich kníh je v Stratenej sestre zakódovaná záhada – poznáme len mytologické meno siedmej sestry, no jej skutočná identita je nám neznáma. Nevieme, ako vyzerá a nevieme ani to, v ktorej krajine žije. Pátranie nás zavedie k dvom mladým ženám, z ktorých každá môže byť stratenou sestrou, a navštívime aj niekoľko krajín: Nový Zéland, Írsko, Kanadu, Anglicko aj Francúzsko.
No čo ak stratená sestra nechce byť nájdená?

Aj keď séria Sedem sestier je fiktívna, vymyslená, akoby sa v pozadí vždy odvíjali skutočné historické udalosti a vystupujú v nich skutočné historické osobnosti. Ako napísalo periodikum Grazie, „obdivuhodne vystihnutá dobová atmosféra, dojímavé a mnohovrstevné rozprávanie.“

Stratená sestra je siedma kniha obľúbenej historicko-romantickej série Sedem sestier. Podobne ako predchádzajúce časti je inšpirovaná mytológiou. Adoptívne sestry v tejto ságe sú pomenované podľa hviezd v súhvezdí Plejády a v každej knihe sa odvíja príbeh jednej z nich. Na začiatku série zomrie záhadný miliardár tatko Slaný a zanechá každej dcére obálku s indíciou, kde má hľadať tajomstvo svojho pôvodu.
Dievčatá vyrastajú spolu v honosnom sídle na brehu Ženevského jazera, no pochádzajú z rôznych krajín s odlišnými tradíciami a kultúrou. Je ich šesť, ale keďže hviezd v Plejádach je sedem, rozhodnú sa nájsť aj svoju poslednú sestru – Meropé. Jedinou stopou, ktorá ich k nej môže priviesť, je prsteň so smaragdmi v tvare sedemcípej hviezdy.

Tešme sa na ôsmu knihu
Hoci sa pátranie po mladej žene odohráva v súčasnosti, čitateľ sa zoznámi aj s turbulentným obdobím írskych dejín, kde sa mnoho odvážnych žien v roku 1920 zapojilo do boja o nezávislosť. Príbeh siedmich sestier sa ešte celkom neuzatvára a najdôležitejšie odpovede odhalí až posledná, ôsma kniha – Atlas: Príbeh tatka Slaného.

„Ďakujem, že ste to so mnou vydržali, a sľubujem, že ôsmu knihu začnem písať, len čo Stratenú sestru – ako sa hovorí – „uložím do postele“. Záver nosím v hlave osem rokov a nemôžem sa dočkať, kedy ho konečne položím na papier,“ odkazuje Lucinda Rileyová.