Stoka je neotřelý pohled na realitu ulice

recenze

Stoka (2021) 4 z 5 / AndreaCekanova
Stoka

Jedná se o druhý autorský počin N.P. Označení je zkratkou pro neznámého pachatele, ale tady se skrývá příslušník PČR, který vám klidně může napařit (nebo už napařil) pokutu za špatné parkování.
„Vy jste policie!“
„Připadáme vám jako hasiči?“
***
Autor ke knize samotné říká: „Je to o drogách, feťácích a policajtech.“ Já říkám, že je to o sarkastickém a cynickém humoru policistů, kteří čelí těm nejhorší vyvrhelům.
V knize se střídají ich forma z pohledu policisty a er forma z pohledu feťáků. Dočteme se o osudu obyčejných lidí i těch, kteří hazardují se zdravím a zákony. Dozvíme se více o soukromých i vzájemných vztazích z těchto dvou diametrálně odlišných sfér života.
***
„Pane Jurý, co jste měl? Skoro mi s tím testerem zčervenala i ruka. To jsem dlouho neviděl.“
***
Dialogy jsou hezky od podlahy a protkané vtipy, které kolikrát odzbrojí svou bezprostředností. Humor k nám připlouvá stejně přirozeně jako smrt nebo sex. Ovšem je třeba podotknout, že obzvlášť sexu se dočkáme v situacích, které si nechcete ani představovat. Popisy jsou silně autentické a věcné.
Trochu mi vadí absence výraznější zápletky, přestože příběhů se tam prolíná spousty. Stoka je označena jako detektivní kniha, ale já osobně ji spatřuji spíš jako beletristickou reportáž.
Způsob, jakým k nám autor promlouvá je srozumitelný, prostý a ocitá se ve vzájemné symbióze s příběhem, který je tak o to více reálnějším. Vytknout ovšem musí korekturu. Přesto je četba zážitek, který vám vyrazí dech. Jste rádi, že s dírou jako Maroko nebo Fridrichův obývák se seznámíte jen na papíře.
Děj vnímám jako kolotoč, který se točí pořád stejně a přesto se najdou ti, kteří do něj bez přestání nastupují zas a znova a čekají na zázrak. Stačí si šlehnout první dávku a můžete nastoupit. Konečná stanice – záchytka, cela, nebo rakev.
Co říct závěrem? Název knihy přesně vystihuje prostředí o kterém vypráví. Jděte do toho a nebudete litovat. Užijete si v bezpečí domova svrab, drogy, žumpu a mrtvoly. Kde jinde to máte?