Smrtelné nebezpečí

recenze

Smrtelné nebezpečí (2014) 4 z 5 / evasamankova
Smrtelné nebezpečí

Měl to být příjemný den plný pohody, hraní, pečení a zdobení dortíků, zakončený narozeninovou oslavou. To by se ale nesměl na zahradě objevit zraněný cizinec podezřelý z mnohonásobné vraždy...

Nejnovější román oblíbené americké spisovatelky Sandry Brown začíná ve chvíli, kdy se mladé vdově Honor Gilletteové a její čtyřleté dcerce Emily změní poklidné domácí dopoledne v noční můru. Na vlastní zahradě je totiž začne pistolí ohrožovat hledaný zločinec Lee Coburn, který měl údajně předchozí noci v hale jedné místní dopravní společnosti zastřelit sedm lidí.

Jenže nakonec nic není tak, jak to na první pohled vypadá. Lee Coburn má vlastní verzi událostí a dům Gilletteových si nevybral náhodou. Hledá něco moc důležitého, co údajně schoval Honořin mrtvý manžel Eddie, a co by mohlo posloužit k odhalení nebezpečného zločince. Důležitá otázka tak zní, kde je to ukryté...

Sandra Brown postupem kapitol plní děj mnoha dalšími postavami. Vcelku rychle přichází první větší zvrat a ten ukazuje, že většině z nich se nedá věřit a smrtelné nebezpečí se může skrývat kdekoliv. Tím hlavním, o koho tu celou dobu jde, je zločinec, který si říká Účtař. Je obávaný a nekompromisní. Podplácí policisty, agenty FBI nebo celníky, aby ostatním zločincům za pořádný honorář zajistil bezproblémové pašování čehokoliv. Pokud se mu někdo postaví do cesty, nemilosrdně ho odstaví.

Kniha už od první kapitoly chytá velice rychlé tempo a bez problému ho udržuje až do samotného závěru. Většina kapitol končí pravidelně nějakým zásadním momentem, který přináší zvrat nebo nový posun v ději, a odložit knihu z ruky je tak většinou skoro nemožné. Řešila jsem to někdy tak, že jsem raději končila v půlce kapitol. Bylo to jistější.

V průběhu děje se některé postavy otevřeně ukazují jako ty zlé, ovšem identita Účtaře zůstává skryta až do konce. Snad ničemu neublíží, když prozradím, že Sandra Brown právě v jeho odtajnění nachystala hodně velké překvapení. Stejně tak je poměrně dost originální i místo, kde se nakonec ukrývá tajný materiál, který Lee po celou dobu hledá.

Autorka napínavý děj i tentokrát proložila trochou romantiky. Po úvodním dramatickém přepadení a vzájemné nevraživosti k sobě totiž Honor a Lee postupně pociťují sympatie. Pro Honor je to vůbec poprvé od smrti manžela, kdy se zajímá o nějakého muže, a tvrďák Lee v sobě s překvapením objevuje i svoji křehčí, citovou část.

Smrtelné nebezpečí je napínavé od první do poslední stránky. Celý děj je hodně nepředvídatelný a prošpikovaný mnoha zvraty. Mě tato kniha moc bavila. Doporučuji všem milovníkům napínavých thrillerů s lehkou příměsí romantiky.