Skvělá kniha, z níž se nějakou dobu vzpamatováváte

recenze

Vyhnání Gerty Schnirch (2009) 5 z 5 / MedvedBrtnik
Vyhnání Gerty Schnirch

Nechala jsem si knihu přečíst Vilmou Cibulkovou. Dobrá volba. Jen jsem potom musela dva měsíce číst knihy velice odlehčující, včetně prvorepublikových dívčích románků, abych se z toho nějak dostala.
To, co řada Čechů nechce dodnes slyšet a vidět už od dob, kdy se tyto hrůzy skutečně děly, je tu vykresleno ve čtivé, nenudné a absolutní syrovosti, kdy někdy čtenář marně hledá prostor, kde by nabral zaražený dech. Princip kolektivní viny a davové psychózy, kdy jsou lidé schopni páchat ta nejhorší zvěrstva, tu dostává zcela obludné rozměry a je to o to horší, že se to skutečně dělo.
Vyprávění zasahuje až do dnešní doby, ale hlavní hrdinka je poznamenaná na celý život, stejně jako je poznamenán její vztah s dcerou. Podle toho také kniha končí. Je to smutné, avšak velmi reálné.
Kniha má takovou atmosféru a sílu, že si během čtení lze uvědomit, co to znamená být strnulý hrůzou a bezmocí. A hrůza, již prožívá hlavní hrdinka a další postavy, nemá východiska, ani když minou poválečná léta.
Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla, kniha, z níž si zapamatujete téměř vše - ale podruhé už bych ji nedala!