Škola noci 1 - Odhalená

recenze

Označená (2010) / elinkassnuna
Označená

Když mi mamka dávala do ruky tuhle knížku, bála jsem se, že to bude jen další kýč, podobně jako Stmívání a celá tato sága...

Knihu napsaly P. C. a Kristin Castovy, myslím, že stručný popis o autorkách si umí nalézt každý sám, ovšem rozhodně bych chtěla vyzdvihnout jejich umění pro vykreslení charakteristik a popisů postav.

Nakonec jsem si uvědomila jednu věc - a to, že v době, kdy mě se dostal do ruky 1. díl, už byly na světě jeho další tři pokračování, avšak o knížce jsem slyšela poprvé.Tudíž mi proběhlo hlavou, že kolem knížky se nestrhl takový boom, jako kolem Twilight ságy - hlavní důvod mého odporu k celé této sáze, i když bych upřímně řekla, že tento děj (Školy noci) je celkově mnohem propracovanější, složitější (ale to už bych odkazovala i na další pokračování) a rozhodně bych se celou touto sérií nechala strhnout znovu.

Pokud se mám vyjádřit čistě k 1. dílu, je pravda, že ne každý detail se mi vybaví, je to několik let, co jsem ho měla v ruce, nýbrž od r. 2015 pokračuji od 4. dílu a podstata děje ve mně pořád dřímala, protože se mi vryl do kůže.

Kdo se se Školou noci ještě nesetkal - o co se jedná - Po celém světě žije upíří komunita, v pubertě Vás označí tzv. "stopař", vám se na čele objeví měsíční modrý srpek a stěhujete se na Školu noci. Přesně tohle se stane hl. hrdince Zoey, která má obrovské pouto se svou babičkou, avšak doma to lehké nemá. Škola noci jí proto dává novou příležitost najít si nový domov.

Co bych knížce vytkla? Sama o sobě je zajímavá, nicméně nemůžu se ubránit tomu, že v porovnání s pokračováními je to opravdu slabý odvar a je tak přeslazeně dokonalý oproti nim, až tomu těžko věřím, nicméně to akceptuji a i tak knihu ocenuji, protože je pochopitelné, že na začátku autorky musely postavy dostatečně vykreslit a uvést čtenáře do děje.

Knize Označená bych tak celkově udělila ****, a pokud máte rádi fantasy, upíry a nebojíte se nechat absolutně strhnout do děje ve 12 dílech, mohu Vám knihu jedině doporučit.