Skandinávské nepokoje podle Theorina

recenze

Bitva o Salajak (2019) 3 z 5 / Jack333
Bitva o Salajak

Seveřané brojí! Připravují se na bitvu, která má změnit mapu Evropy. Nechtějí na svém území jakékoliv jedince, kteří by nebyli z jejich společného rodu, jenže jak to udělat, když těch jiných je tu tak mnoho? Vidí jediné východisko, a to nejkrvavější.

Dnes je to malinko jiné, ale tehdy to prostě jinak než bojem nešlo. Johan Theorin, autor úspěšných, tajemných detektivek ze světa ölandských samot, se pustil do příběhu, který tak trochu možná mapuje i historii, která se klidně mohla během středověku na území Švédska stát. Jenže více než akcí si tu užijete promluv a popisu krajiny, i když poměrně stručných a svižných.

Dějová linka je jednoduchá, vypráví příběh o třech bratrech – ano, znovu a znovu ohraná písnička – kteří se chtějí připojit k armádě. Ta má bojovat proti vittrům. Dlouho se dočkáte jen náznaků o tom, kdo jsou, ale pak je zajímavé sledovat, co se stane, když se na plné obrátky do války zapojí. Ačkoliv jsou bráni jako záporné postavy, dost jsem si je oblíbil.

Moc pěkné bylo i zapojení mýtických živočichů, včetně toho který se nachází v jezeře. Proč neoživit legendu o Loch Ness, která možná existovala anebo ještě existuje. Celkem to pro mě bylo takové průměrné dílo, které nijak neurazí. Nenašel jsem si tam však postavu, která by mě vtáhla do příběhu natolik, že bych se měl těšit na další dílo, které bude pokračovat o příbězích v jižním Smålandu.

A dejte si pozor, pokud se vám některý hrdina přeci jen zalíbí, věřte, že se může stát, že dlouho naživu nevydrží. Theorin se nejspíš rozhodl být tak trochu G. R. R. Martin, ale to knize přidává kladné body. Dáte šanci bitvě, která se právě odehrává na hradu Salajak? Čekají právě na vás…

*
V okamžiku, kdy chce Jöran plavat dál, pod sebou něco ucítí: v černé vodě se něco hýbe. Cosi, co pod jeho nohama způsobuje silný a studený proud.
Jöran se rozhlédne kolem sebe: hladina je stále klidná jako zrcadlo. Jenže asi deset loktů od něj se trochu chvěje, jako by ji něco neviditelného tlačilo vzhůru.
Pochopí, že ve vodě něco je. Živá bytost. Na okamžik se domnívá, že je to srnec, který se ponořil a podplaval ho, jenže toho stále vidí na hladině.
Srnec už ale neplave. Také on patrně znejistěl.
*


Bitva o Salajak Bitva o Salajak Johan Theorin

Daleko v horách se v hradu jménem Salajak probouzí královská garda bytostí zvaných mahry. Po zimním spánku znovu roztahují křídla a čekají na návrat vittrů, bojovníků, kteří přinášejí ze světa lidí čerstvou potravu… Ve stejné d... více


Komentáře (0)

Přidat komentář