Se stařečkem na lavečce

recenze

Slovácko sa súdí aj nesúdí (2001) 5 z 5 / katy238
Slovácko sa súdí aj nesúdí

Staříček Pagáč je slovácký ogara až do morku kostí. Za mlada velký biják a milovník, nyní už hlavně piják a pamětník. Veselé i smutné příhody rád vypráví při koštu vína nebo i jenom tak před chalupou, když se staří kamarádi sejdou. A že toho spolu zažili mnoho.

Kniha je souborem stařečkova vyprávění i veselých slováckých soudniček. Je psána rázným slováckým nářečím. To dokáže dodat šmrnc i jinak obyčejnému popisu cesty na pohřeb nebo na pouť. Často se projevuje divoká krev mladých šohajů i škodolibost jejich rodičů. Schválnosti hlasité i nenápadné jsou na denním pořádku a pro ránu se ji při jejich mimosoudním řešení nejde daleko. Pak ovšem již přichází na řadu i soud.

Slovácko sa súdí aj nesúdí je souborem krátkých úsměvných povídek, při jejichž čtení si krásně odpočinete. Příběhy jsou veselé a nenáročné a já sama se k nim ráda vracím. A nejsem zdaleka první. Náš výtisk knihy je již tak ohmataný a poznamenaný předchozí generací čtenářů naší rodiny, že se musím poohlížet po novější a zachovalejší. Ráda bych totiž tento klenot předala i našim potomkům, ovšem mnohé stránky jsou již čitelné jen stěží.

A já bych je opravdu nerada připravila o ten úžasný pocit při pročítání příběhů, že sedí na slovácké dědině naproti stařečkovi a hltají jeho vyprávění o starých časech.