Rozlučka se svobodou, která se zvrtne...

recenze

Všude kolem černý les (2016) 5 z 5 / sgjoli
Všude kolem černý les

Lenora, hlavní postava tohoto thrilleru, je úspěšná spisovatelka detektivek. Jednoho dne jí přijde pozvánka na rozlučku se svobodou – problém je, že se vdává „bývalá“ kamarádka, s níž se Lenora (či Nora, jak si začala poslední dobou říkat) už deset let neviděla, protože se spolu nerozešly v dobrém. Přestože na počátku váhá, nakonec se Nora rozhodne, že přece jen pojede. Pak se ale stane něco, kvůli čemu Nora skončí v nemocnici. Co se stalo? Proč jsou před jejím nemocničním pokojem policisté a proč mluví o vraždě? Kdo zemřel? Kdo je vrahem? A jakou roli v tom hraje právě ona?

Wow! Prostě wow! Přestože úvod mého hodnocení může znít hodně lacině, jsem touto knihou jednoduše fascinovaná a mám pro ni slova nejvyššího obdivu. Protože pokud si pro mne nějaká kniha v poslední době přichystala „wow efekt“, je to právě Všude kolem černý les. Když jsem si četla anotaci, říkala jsem si, že by mne mohla tato kniha bavit, ale opravdu jsem nečekala, jak moc mne příběh zaujme a vtáhne do sebe. A jsem moc ráda, když mohu říct, že Všude kolem černý les rozhodně předčil veškerá má očekávání.

Na tomto thrilleru mne jako jedna z prvních věcí zaujal způsob, jakým je pojato vyprávění – to je rozděleno do dvou linií, které se nakonec vyústí ve skvěle vygradovaný závěr. To sice v literatuře není žádnou novinkou, nicméně tento styl dělení příběhu mi zde jednoduše seděl a Ruth Ware ho zvolila vhodně. V přítomnosti se seznamujeme se spisovatelkou Norou, která se právě probudila v nemocnici a nemůže si vzpomenout, jak se tam dostala. Aby zjistila, proč u jejího pokoje hlídkuje policie a mluví o vraždě, snaží se Nora za každou cenu ponořit do vzpomínek a dopátrat se toho, co ji do nemocnice přivedlo. Tím se tak dostáváme do druhé linie, které se odehrává v minulosti v Nořiných vzpomínkách – ode dne, kdy Nora dostala pozvánku na rozlučku, až do dne, kdy se ocitá ve špitále.

Všude kolem černý les také zaujme svou atmosférou. Ruth Ware je rozená vypravěčka, která umí udržet čtenářovu pozornost, perfektně umí postupnými dávkami podávat dobře zvolené množství informací, pohrát si s čtenářovou představivostí a napínat jeho nervy. Atmosféra je stísněná, lehce nervózní, místy temná a s blížícím se koncem se nahušťuje a zintenzivňuje. Jedná se tak o strhující příběh, který vás nenechá jen tak oddechnout – i když se v některých scénách zdánlivě zdá, že se nic neděje, pořád vnímáte jisté napětí, které se s každou stránkou stupňuje.

Autorka nám v příběhu nabízí skupinu rozmanitých charakterů a vy v průběhu děje přemýšlíte, kdo je vrahem a proč by to mohl být právě on či ona – každý má k tomu zdánlivě své důvody, nikdo není výjimkou. Autorka si s vámi hraje a nechává vás dlouho přemýšlet, kdo by mohl být pachatelem a za co je kdo zodpovědný. Možností je bezpočet a všechny postavy jsou tak různé, že máte skutečně z čeho vybírat. Já si tento aspekt užívala a fascinuje mne, jak Ruth Ware jednotlivé postavy skvěle vykreslila – plasticky, živě, reálně, věrohodně. Nikdo není vysloveně jenom zlý nebo jenom dobrý, každý má své klady i zápory, každý by mohl být vrahem.

Z tohoto románu jsem jednoduše nadšená a rozhodně ho doporučuji. Ta kombinace tíživé atmosféry, dobře napsaných postav, dvou dějových linií a faktu, že nás Ruth Ware dlouhou dobu napíná a vy nevíte, na čem jste, se autorce podařila skvěle namíchat. Navíc ten styl psaní je velmi čtivý, vy se rychle ponoříte do děje a nemůžete se odtrhnout. A tak jen doufám, že se u nás od Ruth Ware dočkáme ještě nějakého dalšího počinu, protože ona prostě psát umí.

Rozhodně 100 %!