Řešení německé otázky

recenze

Habermannův mlýn (2016) 3 z 5 / rencovav
Habermannův mlýn

Jelikož mě zajímá historie a převážně lidské osudy v průběhu dějin, samozřejmě jsem se zajímala a zajímám se i o druhou světovou válku, tragický osud židovského obyvatelstva, ale taky dlouho tabuizovaný živelný odsun Němců, Maďarů a nepohodlných obyvatel po skončení války. Kdysi jsem četla knihu 7 dní hříchů od Josefa Urbana, autora rovněž Habermannova mlýna. Film 7 dní hříchů jsem viděla vzápětí a Habermannův mlýn považuji za jeden z nejzdařilejších filmů, dá-li se takto označit film s podobnou tematikou. Bylo tedy jasné, že se dříve nebo později dostanu i ke knize a to se mi podařilo při příležitosti jejího třetího vydání.

Pokud jste stejnojmenný film natočený na motivy této knihy viděli, určitě budete mít od knihy jistá očekávání. Je však potřeba ke knižnímu dílu přistupovat poněkud odlišně, protože tyto dvě verze na sobě závislé nejsou totožné ani v nejmenším. U knihy 7 dní hříchů jsem tak velký odklon oproti filmu nepozorovala, zde mě však zaskočilo, jak odlišné příběhy se ukrývají pod stejným názvem.

Kniha vypráví příběh rodiny Augusta Habermanna, německého mlynáře z oblasti Šumperka, o jeho zvládání války, pomáhání partyzánům a českým přátelům. O jeho rodině, pomíjivém rodinném štěstí a také o jeho bídném konci, když se po válce ujali "spravedlnosti" jeho závistiví nepřátelé, kteří chtěli použít kolektivní vinu pro vlastní obohacení. Kniha však také dává prostor i Habermannovu věrnému příteli Janu Březinovi, vypočítavému stárkovi Josefu Hufovi či starostovi Petru Hartlovi, prostě osobám, které se na vzájemných osudech podílely ze všeho nejvíc.

Měla bych shrnout své postřehy. Formátování knihy je nastaveno trochu jinak, než je běžné, nicméně to příběh tolik neruší. Mrzelo mě, že na rozdíl od 7 dní hříchů je zde vesměs veškerý text v češtině, přestože osoby hovoří německy. Chápu, že se tím takhle kniha zpřístupní všem Čechům bez ohledu na znalosti němčiny, ale pro mě jako pro germanofila to bylo zklamáním, malým, ale přece. Největším šokem však pro mě zůstal fakt, že film opravdu převzal jen málo z knižní předlohy, a tak jsem si vlastně přečetla úplně jiný příběh, než jaký jsem očekávala na začátku.

Musím se přiznat, že ačkoliv Josef Urban píše poutavě a s bohatou slovní zásobou vypráví o tak závažném tématu, nedokázala jsem se s knihou ztotožnit, respektive s postavami. Přišlo mi, že z nich autor neudělal pevné charaktery, nebo to spíš nestihl. Příběh uplynul tak rychle, že se dialogy, které by pomohly poznat "hrdiny", lehce ztratily mezi záplavou popisů šumavské přírody a neštěstí válečných let.

Knihu určitě doporučuji okusit, má jen něco pod dvě stě stránek a čte se dobře, i když vám téma jistě chvilku bude vrtat v hlavě. Já už jsem přečetla spoustu knih o této problematice, včetně odborných studií, a tak se na dílo dívám zase trochu jinak než kdysi. Proto hodnotím průměrně. Přesto věřím, že Habermannův mlýn má světu co sdělit a měl by být čten a vyslyšen.

Habermannův mlýn Habermannův mlýn Josef Urban

Kultovní příběh s předmluvou Juraje Herze. Kniha Habermannův mlýn byla poprvé vydána v roce 2001 a vyvolala velký poprask, neboť její obsah byl v době uvedení na trh velmi neobvyklý, až skandální. Autor v knize vypráví o dramat... více