Psycho - kultovní horor

recenze

Psycho (1995) / romankrasa
Psycho

Viděl jsem film. Verzi z roku 1960 i novější s Vaughnem. Četl jsem komentáře na databáziknih. Pročítal jsem text na přebalu a doporučení Stephena Kinga. I přesto jsem byl rozhodně velice mile překvapen kvalitním stylem psaní i celkového pojetí atmosféry. Z filmového ztvárnění jsem si toho už pamatoval poměrně málo, zhlédl jsem je již před několika lety a ne tak docela přesně jsem si pamatoval, jaké vlastně bylo rozuzlení.

Teď mohu s klidem říci, že Psycho je jeden z nejlépe napsaných psychologických hororů, jaké jsem četl. Pro ty, kteří neviděli film, bude závěr překvapující a zároveň se také jedná o nejdynamičtější část celé knihy. Zatímco prvních několik stran se nese v duchu pomalejšího tempa, přestože už v první desítce čteme o vraždě, druhá polovina je nestrhovější. Je popisem maniakálního myšlení vraha, který se v literatuře i filmu stal kultem. Jedná se o postavu, která je psychologickou učebnicí.

Příběh není třeba příliš rozvádět, na knihu Vás nijak zvlášť nenaláká a většina jej i zná. Zkrátka žena ukradne velkou finanční částku, s níž se rozhodne utéct a pomoci pak svému „milenci“. Vydá se tedy na cestu, ale zabloudí a místo po dálnici si to frčí po okresní silnici, kde cestou narazí na motel, jehož majitel a správce se zdá celkem v pohodě, nicméně tohle zjev je pouze zdánlivý, neboť netrvá dlouho a stane se obětí slavné „koupelnové scény“ s hudebním podkresem.

Pokud hledáte knihu na podzimní deštivé večery, kdy slunce začíná zacházet stále dříve, rádi při čtení nasloucháte kapkám deště a máte rádi pocit strachu, s radostí Vám doporučím snad nejlepší hororový titul, jaký jsem kdy četl. Kultovní Psycho ve své nejryzejší podobě. Zlo skryté za zdánlivým klidem. A ve tvářích druhých lidí teď možná budete hledat projevy prohlubující se psychózy.

98%

lazarus
12.10.2016

Výborná recenze, díky a jdu se začíst

ZÓNA
28.08.2015

Ano, plně s vámi souhlasím. Psycho je geniální ve své jednoduchosti, ale zároveň děsivě složité v obludnosti zla. Je jen málo takových hororových románu, při kterých se kniha v rukou mění v odpornou hmotu strachu, děsu a hrůzy.