PŠŠT - 1. díl série s Grace Allendalovou

recenze

Pššt (2019) / EMička698
PŠŠT - 1. díl série s Grace Allendalovou
Dostala se mi do rukou kniha, která se pyšní pozitivními a pochvalnými recenzemi od světových autorů, jako jsou R. Bryndza, A. Marsons, C. L. Taylor, A. Clarke a dalších. Už to samozřejmě nemohlo uniknout mé pozornosti a byla jsem zvědavá, zda budu mít na knihu stejný názor.

Děj knihy se odehrává v anglickém městě Stoke-on-Trent, odkud pochází i sympatická detektivka, seržantka Grace Allendalová. Ta se sem vrací po dvaceti letech, protože v minulosti musela s matkou z města uprchnout před svým krutým otcem. Grace se vrací jako nová posila zdejšího policejního sboru.
Ve městě Stoke-on-Trent vládne zločineckými praktikami rodina Steelova, která v knize figuruje jako lokální mafie a drsnými praktikami v podstatě ovládá místní podsvětí. Když je jeden z vlivných členů gangsterské rodiny zavražděn velmi krutým a zvláštním způsobem, případ je přidělen právě Grace Allendalové. V průběhu vyšetřování vychází najevo stará tajemství a křivdy, a to jak na straně zločinecké rodiny, tak ze strany Grace. Kniha postupně odhaluje, že není vše tak jednoznačné, jak se možná na první pohled zdálo. Příběh je dále rozvíjen, zločinů přibývá a tajemství jsou stále zamotanější.
Děj knihy je velmi dynamický a má spád. Kniha nemá prakticky hluché místo a snad v každé kapitole se něco podstatného stane. Příběh trvale udržuje značnou dávku napětí. Závěr knihy nabízí nečekaný zvrat. Některé dílčí části knihy však zavedou čtenáře do slepé uličky a v celkovém kontextu nedávají úplně smysl. Možná to byl ale záměr autorky, aby kniha nebyla tak přímočará, a nebo jsou tyto pasáže prostě jen součástí autorské licence.
Autorka vykresluje jednotlivé postavy dostatečně do hloubky na to, aby se s nimi bylo možné ztotožnit. Samotná hlavní hrdinka postupně odkrývá svá tajemství z minulosti a napomáhá tak pochopení příběhu. Čtenář je stránku za stránkou lačný dalšího vývoje.
Knihu jsem si celkově velmi užila. Přestože na trhu se v poslední době objevilo větší množství sérií s ženskými vyšetřovatelkami v hlavní roli, musím uznat, že tato kniha má „něco navíc“. Možná to bude v osobě Grace Allendalové, která v sobě spojuje sympatickou, chytrou, ale zároveň přirozenou a na nic si nehrající uvěřitelnou hrdinku, která si sebou nese šrámy z minulosti a se kterou se prostě okamžitě ztotožníte.

Za sebe závěrem musím potvrdit hodnocení světových spisovatelských es a přidávám se k tomu, že kniha je skutečně dobrou volbou pro milovníky detektivek. Doufám, že takto dobře nastartovaná edice bude pokračovat dalšími neméně zajímavými díly.

kniha Pššt recenze