Prolomit ticho - Mluv

recenze

Mluv (2016) / Waver
Prolomit ticho - Mluv
Se začátkem nového školního roku, kdy Melinda přechází na střední, přichází nespočet nepříjemností. Nikdo se s ní nechce bavit, protože minulý rok na jednom z večírků zavolala policii a uvedla tím nejednoho člověka do maléru... Nikoho ale vůbec nezajímá, proč to vlastně udělala. Jaký k tomu měla důvod, co se stalo. A Melinda o tom sama mluvit nedokáže, i kdyby chtěla. A po určité době přestane mluvit úplně...

Když jsem se do téhle knihy pouštěla, měla jsem poměrně velká očekávání. Věděla jsem, do čeho jdu a o čem to je - víceméně jsem si byla jistá, že se mi to bude líbit. Rovnou můžu i říct, že jsem se v tom rozhodně nespletla! Mluv je úžasná knížka a opravdu si získala moji přízeň.

Hlavní hrdinka je náctiletá dívka, která nemá lehký život. Po událostech ze zmiňovaného večírku se zlomila a pomalu uzavřela hluboko do sebe, topíc se v neštěstí. Ostatní to ale nevidí - vidí jenom to, že je divná a pokazila jim večírek. To dokonale ukazuje to, jak dokáží lidé být slepí, ať už se jich věci týkají... anebo taky ne. Kolikrát to bývají i vlastní přátelé, co se k člověku otočí zády: a přesně to je případ Melindy.
Na rozdíl od jiných hrdinek z tématicky podobných knih si Melinda udržuje dobrý přístup - k tomu jí hodně dopomůže jejich učitel výtvarné výchovy. Svoboda projevu ve výtvarném světě Melindě dodává určitou naději a dávku pozitivity. Je to způsob, jak ze sebe dostat to, co ji trápí. Třebaže to nemůže říct. Nemá komu.

Osobně jsem se velice rychle začetla, autorka má opravdu čtivý styl psaní a ačkoliv by někdo mohl namítnout, že je děj poněkud pomalejší - já s tím rozhodně problém neměla. Čtení jsem si užívala už od začátku, protože toho Mluv nabízí skutečně hodně: realistickou hlavní hrdinku, která i přes svoje trable dokáže pobavit, velice čtivý styl psaní a hluboký příběh, který si opravdu dost pohrál s mými city. Je to jeden z opravdu skvělých příkladů toho, jak dokáže nějaká událost zamávat se životem - a jaké to může mít důsledky. Co se může stát. A že se to může stát komukoliv.

Mluv je hluboký příběh z prostředí střední školy, který bych opravdu doporučila přečíst každému. Všechny emoce a situace jsou opravdu realisticky, ale zároveň tak, že člověk neztrácí naději. Autorka čtenáři ukazuje jak pády, tak vzestupy - a svým příběhem poodhaluje to, o čem se příliš nemluví.

Komentáře (0)

kniha Mluv recenze