Proč věřit mozku, když máte srdce?

recenze

Mrazení (2010) / Marky48
Proč věřit mozku, když máte srdce?
Když byla Grace malá, pokousali ji vlci a byli by ji i snědli, ale jeden z nich se z nějakého neznámého důvodu zachrání. Od té doby se objevuje u Grace na zahradě, až ho jednou Grace najde postřeleného. V lidské podobě. Sam se ovšem v člověka proměňuje pouze v létě, a to na čím dál kratší dobu. A letos to bude naposled...

Z příběhové stránky není tahle knížka ani zdaleka perfektní: máme tu další milence pronásledované osudem, jejichž příběh je zkrátka tragédie. Začátek a konec jsou akční a zajímavé, ale v prostředku si spíše přečtete o nekonečné lásce, zimě a změti pocitů, ve kterých se nevyznají ani sami hlavní hrdinové - natožpak vy, čtenáři. Jenže právě ty pocity dodávají Mrazení tak osobitý styl a dělají z něj knihu, kterou si zapamatujete kvůli tomu krásnému kouzlu, které vám po čtení ulpí v srdci a na špičkách prstů po otáčení stránek.

Většina recenzí, které jsme na tuto knížku četla, tvrdí, že je to přeslazená romanťárna bez většího smyslu, a já jejich názor naprosto chápu - ale nesdílím. Láska Sama a Grace mě zasáhla naplno a dokonce jsem uronila i pár slz. Můj mozek se mi pochopitelně snažil tvrdit, že je to blbost a taková láska není, ale kdo by mu věřil, když čte o něčem tak krásném a smutném a krásném?

Vztah hlavních hrdinů mi sedl především z důvodu, že mi byli sympatičtí oba dva hlavní hrdinové. Netvrdím, že neměli své mouchy, to rozhodně ano, ale zkrátka bylo jasné, že k sobě patří... Oproti tomu mi bylo trošku líto, že autorka víc nerozvinula ostatní postavy, které v sobě měly občas i víc potenciálu než samotní hlavní hrdinové a je škoda, že ho autorka nevyužila. Na druhou stranu se tu bavíme o prvním dílu série a nemám ponětí, proč jsem další díly ještě nečetla.

Pokud se vám zdá, že tahle knížka je typickým příběhem osudem pronásledovaných milenců, máte tak trochu pravdu. Ale na druhou stranu je to něco úplně jiného - autorka totiž umí nabídnout o tolik víc! Vztah hlavních hrdinů je úžasný a srdcervoucí a Maggie Stefvater se podařilo výtečně popsat jejich charakter. Z dějové a akční stránky sice většina příběhu pokulhává, ale vynahradí vám to ten krásný pocit, který vám po dočtení zůstane a budete mít chuť někoho obejmout. Díky tomu se Mrazení zařadilo mezi knihy, které si vždycky ráda přečtu znovu, protože proč bych měla věřit mozku, když to krásné se skrývá v srdci?

Celkové hodnocení: 5/5

Komentáře (0)

kniha Mrazení recenze