Pro každého nebe - spíše "Styďme se!"

recenze

Pro každého nebe (2003) / -Nikola-
Pro každého nebe

Jedná se o sbírku osmi rozhlasových dramat nebo také dialogů, jak je autorka nazývá. Vznikaly většinou během 2. poloviny 20. století a vydány byly teprve v roce 2003.

Jedná se o dialogy, které Vás pobaví, zamrazí Vás z nich v zádech a nad kterými si lámete hlavu následující tři dny. Autorka umí neskutečně dobře vylíčit přerod charakteru postav. Nikdy nemůžete věřit člověku ani nos mezi očima a na druhou stranu nemůžete soudit člověka hned na první pohled. A když se tohle při četbě naučíte, pak Vás autorka zaskočí něčím zcela jiným. Takže se ani na chvilku nenudíte.

Po přečtení prvních dvou dialogů Sestra a Ta vteřina jsem si mylně myslela, že se bude děj otáčet pouze kolem tématu 2. světové války, otázky viny a rasy. Ale šlo především o témata dobra a zla, postavení člověka ve společnosti a jeho vlastní vnitřní vývoj a charakter. O tomhle je celá sbírka dramat.

Každý dialog se odehrává v jiném čase, na jiném místě (jak reálném tak nereálném) a hrdiny jsou většinou dvě osoby – jedna představuje dobro a druhá má zase ty špatné vlastnosti, jen je těžké rozeznat která je která.

Je těžké napsat, který dialog se mi líbil nejvíce. Ze všech jsem si něco odnesla. I když je tomu těžké uvěřit. Děj je vždy snadný na pochopení, ale změny v lidském chování a myšlení nejde popsat pomocí děje. Autorka to zvládla především díky důvtipu a promyšleností. Celé dílo je velice nadčasové a lze si z něj odnést ponaučení či vyvodit radu do života.

Jako příklad uvedu dialog Zajatec. Nachází se zde dvě postavy: Říman a barbar. Děj začíná tím, že Říman chytne v lese pronásledovaného barbara. Říman je válečný hrdina, nevěří na božstva (vždy jím slíbí dar, aby si bohy udobřil, a pak jim nic nedá), následuje svého císaře, i když o něm pochybuje; touží po penězích a slávě, je ale natolik čestný a laskavý, že chce požádat svého velitele, aby si mohl barbara ponechat a nebyl mu odebrán život. Barbar vyrůstal v kmeni, kde si jsou lidé navzájem hodně blízcí, je fyzicky slabší, ale chytrý, vypočítavý a dobře se orientuje v prostředí. Uctívá svoje božstvo a nechápe důvod pro válčení. Takže, kdo si získal Vaše sympatie? Asi byste se na konci tohoto dialogu hodně divili…