Příběh Scarlett O´Harové a Rhetta Butlera

recenze

Jih proti Severu - V bouři (1947) / Maládáma
Příběh Scarlett O´Harové a Rhetta Butlera
Knížka Jih proti Severu se mě k sobě snažila přilákat už někdy před rokem, kdy jsem ji spatřila v knihovně u svého strýce. Tehdy jsem však dala přednost Hugovým Bídníkům. Byla jsem přesvědčená o tom, že román Jih proti Severu v sobě ukrývá klasickou zápletku typu - On miluje ji, ona nemiluje jeho, ale časem se jí zalíbí a nakonec mu po mnoha překonaných překážkách se vším všudy podlehne. Ani nevíte, jak moc jsem se mýlila!

Scarlett O´Harová je mladá, velmi krásná, impulsivní, svéhlavá a rozhodná šestnáctiletá dáma, která žije v rodné Taře nedaleko města Jonesboro. Je obklopena bavlníkovými plantážemi, přáteli a samozřejmě i mnoha nápadníky, kteří jsou schopni v minutě podlehnout jejím smaragdově zeleným očím. Na jedné ze slavností potkává člověka sobě velmi podobného, o mnoho let staršího, společností odmítaného Rhetta Butlera.
Děj začne nabírat na obrátkách ve chvíli, kdy se má Ashley Wilkes oženit s Melanií Hamiltonovou, což je pro Scarlett, která svého dávného přítele miluje, zdrcující zpráva. Při slavnosti se Scarlett rozhodne své city prozradit, ale Ashley ji odmítne. Od této události se v životě hrdé a chladné Scarllet začíná odvíjet řada, pro společnost mnohdy nepřípustných a nepochopitelných momentů. Vdává se bez lásky, odmítá zavedené konvence, které ji dusí, bojuje o život při útěku z válkou obléhané Atlanty, poznává, co to je to hlad a bída, padá a hned zase vstává, aby lidem ve svém okolí dokázala svou soběstačnost.
Rhett Butler je Scarllet během jejího počínání více, či méně neustále nablízku. Zná ji jako nikdo jiný. Dokáže přehlížet její společenské poklesky a neodradí ho ani ostrá slova, která se svým typickým humorem přehlíží. I on velmi brzo podlehne Scarlettině kouzlu, ačkoliv na sobě po dlouhou dobu nedá nic znát. Scarlett Rhetta nemiluje, přesto přijímá jeho žádost o ruku. Jejich vztah je protknutý nejen ostrými hádkami, ale i láskou, vášní, porozuměním a mnoha nečekanými zvraty.
Margaret Mitchellová dokáže prostřednictvím svých slov vykreslit děj do nejmenších detailů a zcela se vcítit do myšlení i jednání svých postav.
Tato knížka se mi velmi líbila. Zpočátku patřily mé sympatie postavě Scarlett, protože jsem v ní při jistých okamžicích viděla i samu sebe. S postupem příběhu mě však doháněla svou zabedněností víc a víc k šílenství. Nesnášela jsem ji za to, jakým způsobem zachází s lidmi okolo sebe a později především s Rhettem. Toho jsem si oblíbila pro jeho vytrvalost, ironický humor, způsoby jednání a oddanou lásku, po které Scarllet s každou kapitolou víc a víc šlapala.
Pokud hledáte příběh, se špetkou historie, který vás dokáže překvapit a vzít za srdce, pak sáhněte po knížce Margaret Mitchellové - Jih proti Severu :-)

Komentáře (0)

kniha Jih proti Severu - V bouři recenze