Bábovky Radky Třeštíkové...

recenze

Bábovky (2016) / Maládáma
Bábovky

Knížka české autorky Radky Třeštíkové na mě volala snad z každého kouta. Četla jsem hromadu recenzí, vyposlechla několik knihomolských videí, a pak si pro ni nakráčela do knihkupectví, protože mi přišlo nemyslitelné tuhle knížku ve své knihovně nemít. Sáhla jsem po ní ve chvíli, kdy jsem zatoužila po oddechovce, která mě nebude nutit přemýšlet. Ve finále se moje představy v podstatě vyplnily. Při čtení jsem POUZE otáčela jednu stránku za druhou, aniž by ve mě jednotlivé povídky zanechaly nějaký hlubší dojem.
Jak už jsem řekla, kniha se skládá ze dvanácti povídek, které symbolizují obrázky barevných bábovek na přebalu knihy. Každá z nich vypráví životní příběh jedné ženy. Seznámíme se s milenkou ženatého muže, jeho manželkou, teenagerkou, která touží po lásce a pozornosti své matky, ambiciózní ředitelky firmy, prostitutkou a mnoha dalšími. Životy těchto žen se v určitém okamžiku protínají. Navzájem se poznají, příležitostně o sebe jen letmo zavadí, nebo prostřednictvím svých partnerů, ex partnerů, či dětí.
Povídky Radky Třeštíkové nás nechávají proniknout do hloubky ženských duší. Donutí nás vcítit se aspoň částečně do každé z postav a prožívat stejné pocity jako ona sama. Knížka je čtivá, po jazykové stránce příjemně lehká a oddechová. Přesto jsem od ní čekala malou špetku něčeho navíc.