Prežili geto, gulag aj holokaust!

recenze

Mali sme šťastie (2018) / Lucia007
Mali sme šťastie

Skutočný príbeh Mali sme šťastie je o jednej obyčajnej rodine.
O osude rodiny, ktorá dokazuje, že nikdy nemôžeme skladať zbrane. Nikdy nesmieme prestať dúfať a bojovať za svoju slobodu, za svoj život...

Mali sme šťastie je pravdivý príbeh židovskej rodiny, ktorý približuje šikanovanie a prenasledovanie počas vojny. Členovia rozvetvenej rodiny prežili geto, sibírsky gulag aj brutálny holokaust, desivý svet, ktorý ich dohnal na pokraj síl.

Na jar 1939 sa tri generácie prosperujúcej židovskej rodiny Kurcovcov v meste Radom snažia žiť normálnym životom, aj keď sa nad Poľskom čoraz väčšmi sťahujú chmáry vojny. Vojna a hrôza zaplavujúca celú Európu čoskoro zasiahne aj Poľsko, spočiatku rozdelené medzi Nemecko a Sovietsky zväz, a rozvetvená rodina Kurcovcov sa rozpŕchne do iných miest aj do vzdialených kútov sveta, kde sa každý jej člen zúfalo snaží nájsť cestu do bezpečia.
Syn Addy je nútený zostať v exile a emigrovať až do Južnej Ameriky.
Ďalšieho syna Genka aj s manželkou zatkne NKVD a pošle do pracovného tábora na Sibíri.
Brat Jakob so ženou Bellou hľadajú možnosť uniknúť istej smrti tak, že pracujú o hlade a za krutých podmienok v továrni zriadenej pre židov v gete.
Ďalší členovia rodiny žijú s falošnými preukazmi ako nežidia medzi ostatným obyvateľstvom v ustavičnom strachu pred prezradením.

Všetkých Kurcovcov, spojených silným rodinným putom, ženie neochvejná túžba prežiť a strach, že možno už nikdy neuvidia svojich najbližších.

Mali sme šťastie je príbeh, ktorý sa vás dotkne – nech žijete kdekoľvek; nech máte o vojne a holokauste akékoľvek informácie a názory; nech ste teraz v akejkoľvek situácii. Je to dôkaz o tom, ako sa človek dokáže na pokraji priepasti a tvárou v tvár vzchopiť. Zvíťaziť nad nepriazňou osudu a úspešne prekonať všetky prekážky.

Georgia Hunterová zbierala podklady dlhých osem rokov. Cestovala po stopách rodiny a hrabala sa v archívoch.
„Zozbierala som hodiny a hodiny hlasových záznamov a údajmi, menami, dátumami a individuálnymi rozprávaniami zaplnila desiatky zošitov. Čítala som knihy, pozerala filmy, hrabala sa v archívoch, knižniciach, ministerstvách a magistrátoch a sledovala som každú stopu, nehľadiac na to, ako ďaleko ma zaviedla, aby som získala čo najviac detailov o osudoch našej rodiny,“ približuje autorka Georgia Hunterová.

Výsledkom jej práce je dojímavý, štylisticky čistý a intímny portrét jednej obyčajnej rodiny, ktorá prežila neobyčajný osud.

Hunterová napísala prvotinu, čo však nie je poznať: má rozprávačský talent, šikovne vytvára dramatické napätie a postavy pod jej perom priam ožívajú. Nemanipuluje s čitateľom, napriek tomu ho dokáže vtiahnuť do hrozivého sveta na hranici života a smrti.
Mali sme šťastie je ohromujúca sága plná nádeje , šťastia, ale aj deštrukcie, no predovšetkým lásky.