Povídky všech "chutí"

recenze

Bazar zlých snů (2016) 4 z 5 / Petíí29
Bazar zlých snů

Na začátek je potřeba říct, že pokaždé když Stephen King publikuje povídky, tak jim dám přednost před jinou knihou kde je jen jeden příběh. Je to proto, že se mi povídky čtou lépe, jelikož jsou poměrně krátké a výstižné. Některé se mi líbí více a některé méně, ale tak už to chodí.

Úvod knihy se mi líbil a celkem mě upoutal. Moc mě potěšilo oslovení Věrný čtenáři, jelikož mi to přijde milé a upřímné. V knize najdeme 20 povídek. Překvapilo mě, že před každou povídkou je kratičké povídání autora. Ať už příběh o tom, kde a jak ho povídka napadla, nebo něco o ní konkrétně. Tento nápad jak přiblížit čtenáři povídku je velice povedený a já ho velice oceňuji.

Nebudu Vám tu recenzovat každou povídku, jelikož ne jen, že by to bylo hodně dlouhé, ale asi bych se i často opakovala. Vyberu jen pár povídek a pokusím se pokaždé nějakou rozlišnou, ať už žánrem nebo stylem. U Kinga miluji převážně horory a fantasy, avšak v této knize najdete mnohem více.

Začnu první povídkou, která se jmenuje Míle 81. Je to trochu horor, ale spíše fantasy. Povídka je napsaná stylem, který se čte opravdu dobře. Příběh je takový zvláštní a zdá se mi velice osekaný. Rozhodně bych uvítala plnou verzi, jelikož by to mohlo být opravdu zajímavé rozvést. Povídce bych vytkla to, že jak je krátká, tak mi moc nepasuje do sebe. Autor se pokusí více příběhů vmáčknou do jednoho a to mi nepřijde moc dobré. U této povídky mi vadí, celkem rychlý a pro mě nepochopitelný konec, ale možná to měl autor takhle v úmyslu.

Celkově bych řekla, že na povídkách mi právě vadí většinou rychlý a nedomyšlený konec. Vím, že to dává prostor zase mé fantazii a mohu si svůj konec domyslet, ale mám radši když to udělá někdo za mě, zejména Stephen King, jeho konce v románech vždy krásně zapadají a to mi vyhovuje.

Jako další sem si vybrala Zlého chlapečka, protože tahle povídka mě zaujala právě tím, jak si každý z nás představuje zlo v něčem jiném. Zde nám bylo zlo představeno v malém chlapci. Líbí se mi ten nápad, protože všichni víme jak děti dokážou být zlé. Samozřejmě, že si zlo představuji jinak a v životě mám zlo úplně v něčem jiném, ale díky této povídce sem si toho mnoho o zlu uvědomila. Povídka byla podle mě tak akorát dlouhá a psaná velice dobře a u této povídky se mi opravdu líbil konec, jelikož sem ho čekala a myslela jsem si to celou dobu.

V knize najdeme i jednu báseň. Na básničky jsem nikdy nebyla a není to jinak ani při této. Zvlášť báseň psaná v angličtině a překládaná do češtiny, někým kdo s prominutím na to nemá cit. Kostnice je podle mě ne zrovna šťastně přeložená. Občas jsem si musela něco přečíst dvakrát aby mi to dalo nějaký smysl. Ale jak říkám na básničky nejsem, takže je to hlavně můj pocit. Neříkám, že se nikomu nebude líbit, nebo, že jí nikdo neporozumí, ale u mě to tak prostě není a nic mi prostě nepředala.

Ur je podle mě nejlepší povídka z celé knihy. Hrozně sem si zamilovala představu toho, že by to mohlo být někdy reálné a opravdu uvažuji nad tím, že si pořídím Amazon čtečku. Fantasy příběh s nádechem reality. Krásně psané a neuvěřitelně zajímavé. Nevím co víc napsat, ale jsem z toho příběhu opravdu unesená. Je v něm vše, láska, knihy, přátelství, dobrodružství, napětí, porozumění. Opravdu vše co si můžete jen přát. Kdyby se autor rozhodl některou z povídek rozepsat do románu, doufala bych v to, aby to byl právě Ur.

Vybrala jsem si na recenzi jen tyto čtyři protože byly od sebe nejrozmanitější. Samozřejmě je v knize dalších mnoho krásných nebo hrozivých příběhů. Jsou tam ty co zaujmou a jsou tam i ty které Vám nic nepředají, nic nezanechají. Podle mě je to v krásné rovnováze. Kdybych to měla psát do detailů, kolik povídek se mi líbilo, kolik se mi jich až tak moc nelíbilo, co mi každá dala a co mi vzala, bylo by to nekonečné povídání a hlavně by to byly jen moje pocity. Přece jen každý jsme jiný a máme priority nastavené jinde.

Souhlasím s tím, že žádná povídka není dokončena dokud se autor nerozhodne jít do důchodu nebo opustit tento svět a proto doufám, že se třeba dočkáme nějakého románu, který bude mít základ právě v nějaké z povídek z této knihy.