Popelka, která přežila

recenze

#Murdertrending - Chci vidět popravu v přímém přenosu (2019) / Kikina182
Popelka, která přežila
Když máte za prezidenta hvězdu reality show, projdou nejrůznější věci. Třeba popravy usvědčených zločinců těmi nejdrastičtějšími způsoby v přímém přenosu. Vrazi se stávají oběťmi těch nejkrutějších vrahů, zatímco celý svět nadšeně sleduje a vsází na to, kdo se stane čí obětí.

Všechno se však změní, když je k tomuto osudu odsouzená Dee. Je totiž nevinná a tak se rozhodne bojovat o svůj život a zabije svého vraha. Najednou se však stává nejnenávidenější osobou a vypadá to, že po ní teď půjdou všichni vrazi.

Dee ale hodlá bojovat. Přežít, prokázat svojí nevinu a dostat se z ostrova. Jenže sama to nezvládne, obzvlášť když je zavřená stovky kilometrů od normálního života. A tak i když nevěří nikomu z usvědčených vrahů, spojí se s nimi ve snaze skoncovat tohle šílenství. Jenže co jí důvěra ve vrahy přinese? Smrt nebo svobodu?

Příběh je psán v er-formě, což je jedině dobře, protože většina příběhu sice vypráví o Dee, jejích pocitech, a o tom, co právě dělá, ale občas se tam objeví vsuvka od Pošťáka, tvůrce #mudertrending. Všechno je ale popsáno tak skvěle, že jsem si skoro ani neuvědomovala, že příběh vypráví nějaký vypravěč, prostě jsem to prožívala.

Kniha je sama o sobě napsaná opravdu skvěle. Autorka píše opravdu čtivě a tak není problém se do příběhu ponořit hned na straně jedna. I tak jsou ale velkým plusem občasné vsuvky v podobě diskuzí o tom, co se děje na ostrově od lidí venku. Je to takové milé odlehčení, které by kniha asi vysloveně nepotřebovala, ale rozhodně není na škodu. Spíš naopak. Dodává příběhu ještě více reálnosti.

A přesně takový mi příběh přijde, reálný. Nejen proto, že je tak dobře napsaný, ale také mi přijde, že by se to vzhledem k posedlosti sociálními médii klidně mohlo v budoucnu sát. Sice asi ne úplně v tom rozsahu, jako v knize, ale bohužel by mě to nepřekvapilo. A právě tohle vědomí dělá příběh tak trochu děsivý.

Reálnost je ale jen jedna věc, příběh toho může nabídnout mnohem víc. Je opravdu napínavý a nepředvídatelný. Abych byla přesná, tak jsem v jistém bodu uhodla, kdo za tím vším stojí, ale autorka kladla tolik falešných stop, že jsem o tom neskutečně pochybovala a podezřívala snad každého. Takže svým způsobem nepředvídatelný opravdu je, jen ne v klasickém pojetí slova.

Hodně lidí #murdertrending přirovnává k Hunger Games. A nějaká podobnost tu skutečně je. Ale podle mě je tak 20%, možná 30%. A to je podle mě unesitelná míra, protože v dnešní době málokdo vymyslí příběh, který se ničemu nepodobá. A ačkoli tento na první pohled může působit jako Hunger Games, tak ve skutečnosti je jiný a dle mého názoru i docela originální.

Jediné, co mi vadilo je, jak jsou v knize prezentovány hastagy, s diakritikou. Není to vyloženě špatně, ale málokdo to používá a tak to působí tak nějak podivně a člověka to nutí se nad tím pozastavit. Ale neberu to vyloženě jako chybu, protože za to nemůže autor, ale spíš překladatel.

Stejně jako děj jsou i postavy skvělé. Autorce se podařilo je skvěle popsat, což bylo o dost těžší než u jiných knih, jelikož popisovala dvě zcela rozdílné části. Toho kým skutečně jsou a kým mají být. Ale zvládla to opravdu skvěle a ještě každé z postav přidala něco, co z nich udělalo někoho naprosto jedinečného.

Sice jsem čekala nějakou průměrnější knihu, ale nakonec se z #murdetrending vyklubala absolutní pecka, kterou rozhodně doporučuji. Jedná se o knihu, která se budu podle mě líbit mnoha lidem a i když mají od sebe tyto dvě série docela daleko, tak podle mě se budou obzvlášť líbit právě fanouškům Hunger Games.

Za poskytnutí knihy k recenzi děkuji nakladatelství Alpress.

kniha #Murdertrending - Chci vidět popravu v přímém přenosu recenze