Pojmenovat odpor znamená poznat nepřítele

recenze

Válka umění (2017) 5 z 5 / Kakarinka
Válka umění

Dostala se mi do rukou kniha specifického tvaru, kterou znalec literatury o osobním rozvoji dokáže identifikovat už jen pouhým hmatem: téměř čtvercový formát, sametový obal a brožovaná vazba. Ano! Nakladatelství Jan Melvil, edice Briquet. POZOR! Neplést si s Babišovými sny, které sní, když náhodou sní. Zdá se, že si dal záležet na povrchové imitaci této úspěšné Melvilovské edice.

Říká se, že bychom neměli soudit knihy podle obalu, ale v tomto výjimečném případě saháte po jistotě. Stačí si vzpomenout na Konec prokrastinace od Petra Ludwiga a na Austina Kleona, který se v knihách Kraď jako umělec a Ukaž, co děláš! věnuje kreativitě. Všechny jmenované knihy spojuje stručnost, názornost, výstižnost a milé ilustrace podtrhávající vypsané skutečnosti.

Steven Pressfield: Válka umění. Opět POZOR! Neplést si s Uměním války od Sun-c'. I když si s ní autor i grafik něžně pohrávají. Kniha je určena hlavně lidem, kterých se dotýká téma kreativní tvorby, ať už v práci, nebo doma u malířského stojanu či psacího stroje… a o čem tedy kniha pojednává? Jak už na začátku knihy sám autor vysvětluje: „Skuteční spisovatelé znají jedno tajemství, které rádobyautoři neznají. Na psaní není těžké samotné psaní. Těžké je sednout si a začít psát. Brání nám v tom Odpor.“

Odpor je podle Pressfielda přímo život ohrožující síla, kterou musíme bez milosti odstranit, jinak odstraní ona nás. A prosím, neberte to jako zveličování, neboť jde o velice závažnou věc. Odpor za celou existenci lidstva zničil tolik krásných obrazů, knih, nápadů, idejí, přání, melodií a vynálezů, a to hned na jejich samotném počátku, tedy ještě v hlavách nebohých a nešťastných dnes již nebožtíků! A my je (ta díla) už nikdy nedohledáme, pokud je sami ve svých hlavách opět neobjevíme. Kolik dalších darů nám mohla historie věnovat, nebýt Odporu?!

Proto nás autor hned zpočátku seznamuje s Odporem jako s naším nejhorším nepřítelem. Abyste se mohli dostat ven ze zajetí, musíte zjistit, kdo vás drží. Znáte jeho jméno? Víte, jak moc je zákeřný, čím se živí a jak moc vám může ublížit? Rozzlobte se, vyzbrojte se a zavolejte na pomoc Múzy, protože budete bojovat.

Válka umění
vydalo nakladatelství Jan Melvil Publishing v roce 2017