Perfektní kniha! Etickou courou jsme každý?

recenze

Etická coura (2019) / RenataP
Etická coura

Etická coura je perfektně zvolený název knihy, který poukazuje na tvrdost etiky, která nemusí být vždy etická. A na hanlivý název pro schopnost nezůstávat v područí cizích požadavků a žít podle svého. Obě témata se zdaleka nemusí dotýkat jenom vztahů mileneckých, ale i přátelských, pracovních a vlastně i vztahů k jakýmkoliv životním záležitostem.

Skvělá zamyšlení až na samé dno dřeně
Jsme vážně stvořeni jeden pro jednoho? „Mohli byste také zvážit možnost experimentování se vztahy, jaké jste ještě nezkusili – místo, abyste hledali dokonalou spřízněnou duši, zkuste chodit s několika lidmi, kteří se vám líbí a důvěřujete jim, ale třeba je možná milujete, ale ne tak bouřlivě, že to s vámi mává. Jde o to, abyste si vytvořili svůj vlastní pocit vnitřní jistoty. Jestliže se máte rádi, milujete se a pečujete o sebe, ostatní vztahy se kolem vás mohu uspořádat dokonale jako krystaly.“

O čem je lidská duše?
Široce rozvětvená témata jsou přesně o tom, co u knihy o polyamorii čekáte, o žárlivosti, skupinovém sexu, o výměně partnerů, o tom, jak zacházet s city i komunikací, ale s dalšími a dalšími stránkami mi docházelo, že pod tím vším je mnohem hlubší téma. A je škoda, když by měla být kniha vnímána jako obhajoba nezodpovědné sexuální svobody, přestože autorky důrazně na mnoha místech právě zodpovědnost a pravdivost obhajují – ta je totiž základem fungujících vztahů. Všem. Volných i uzavřených. To, co se skrývalo pod všemi těmi stránkami začínalo klíčit pomalu. Nejprve jsem si uvědomovala, jak nepřirozené jsou vztahy založené na násilí činěné na druhém, podporováno mnoha příklady v knize, maličké, přetížené vztahy, nukleární rodiny, v nichž existuje jako jediný živitel a pracant pouze matka, a poté jsem si začala uvědomovat, že Etická coura není jen o vztazích, ale i o hledání své vlastní svobody, o pouhém uvědomění si toho, co v životě potřebuji, kam směřuji a že na to skutečně mám právo.
Že mám právo například mít práci, která mne naplňuje. Pěstovat jakékoliv vztahy, které mne naplňují. Rozvíjet život, lhostejno, co bude obsahovat, který rozvíjí mě, i mé milované. Vlastně to je kniha, která rozváže srdce, rozváže duši… a uvolní.
A co s tím nádechem potom budete dělat, to je už na vás.
Renata Petříčková, esoterika.cz

Komentáře (0)