Perfektní kniha! Etickou courou jsme každý?

recenze Etická coura (2019)

Perfektní kniha! Etickou courou jsme každý?
Etická coura je perfektně zvolený název knihy, který poukazuje na tvrdost etiky, která nemusí být vždy etická. A na hanlivý název pro schopnost nezůstávat v područí cizích požadavků a žít podle svého. Obě témata se zdaleka nemusí dotýkat jenom vztahů mileneckých, ale i přátelských, pracovních a vlastně i vztahů k jakýmkoliv životním záležitostem.

Skvělá zamyšlení až na samé dno dřeně
Jsme vážně stvořeni jeden pro jednoho? „Mohli byste také zvážit možnost experimentování se vztahy, jaké jste ještě nezkusili – místo, abyste hledali dokonalou spřízněnou duši, zkuste chodit s několika lidmi, kteří se vám líbí a důvěřujete jim, ale třeba je možná milujete, ale ne tak bouřlivě, že to s vámi mává. Jde o to, abyste si vytvořili svůj vlastní pocit vnitřní jistoty. Jestliže se máte rádi, milujete se a pečujete o sebe, ostatní vztahy se kolem vás mohu uspořádat dokonale jako krystaly.“

O čem je lidská duše?
Široce rozvětvená témata jsou přesně o tom, co u knihy o polyamorii čekáte, o žárlivosti, skupinovém sexu, o výměně partnerů, o tom, jak zacházet s city i komunikací, ale s dalšími a dalšími stránkami mi docházelo, že pod tím vším je mnohem hlubší téma. A je škoda, když by měla být kniha vnímána jako obhajoba nezodpovědné sexuální svobody, přestože autorky důrazně na mnoha místech právě zodpovědnost a pravdivost obhajují – ta je totiž základem fungujících vztahů. Všem. Volných i uzavřených. To, co se skrývalo pod všemi těmi stránkami začínalo klíčit pomalu. Nejprve jsem si uvědomovala, jak nepřirozené jsou vztahy založené na násilí činěné na druhém, podporováno mnoha příklady v knize, maličké, přetížené vztahy, nukleární rodiny, v nichž existuje jako jediný živitel a pracant pouze matka, a poté jsem si začala uvědomovat, že Etická coura není jen o vztazích, ale i o hledání své vlastní svobody, o pouhém uvědomění si toho, co v životě potřebuji, kam směřuji a že na to skutečně mám právo.
Že mám právo například mít práci, která mne naplňuje. Pěstovat jakékoliv vztahy, které mne naplňují. Rozvíjet život, lhostejno, co bude obsahovat, který rozvíjí mě, i mé milované. Vlastně to je kniha, která rozváže srdce, rozváže duši… a uvolní.
A co s tím nádechem potom budete dělat, to je už na vás.
Renata Petříčková, esoterika.cz

autor: RenataP · 14. března v 12:09 · přečteno 104x