Óda na Londýn a Samanthu Shannon | Vidořád

recenze

Vidořád (2015) / Marky48
Vidořád

Paige se sice dostala ven z prvního Šeolu, ale to neznamená žádnou výhru. Stát se nejhledanějším zločincem v korupcí prohnilém Londýně není zrovna nejjednodušší osud pro mladou dívku. Sice na to není sama, ale pokud jí má někdo její prapodivnou historii vůbec uvěřit, bude se Paige muset ještě hodně snažit. Jak se v tak zkažené společnosti dá zorganizovat revoluce?

Kostičas jsem loni ohodnotila třemi hvězdičkami, což je lepší průměr, protože mě nebavilo se jím prokousávat. Přesto jsem ale dala šanci druhému dílu. Ještě před jeho přečtením jsem si ovšem od jedné milé knihomolky nechala děj Kostičasu zopakovat, protože jsem měla strach, že jsem všechno zapomněla. A dobře jsem udělala. Samantha Shannon se totiž nenamáhá s žádným dlouhým vysvětlováním či opakováním děje nebo aspoň některých specifických pojmů - jsme vhozeni rovnou do příběhu a Paigino dobrodružství začíná tam, kde minule skončilo.

Ve Vidořádu, stejně jako v prvním díle, nenajdete žádné nudné pasáže. Stále se něco děje, připravuje, kazí a napravuje. Čtenář si nemá čas ani na chvilku vydechnout a autorka ho znovu vtahuje do dění s ještě větší vervou než předtím. To je sice chvályhodné, protože kdo by nechtěl přes pět set stran nabušených skvělým příběhem, ale taky to může mít trochu negativní dopad. Ačkoliv jsem byla z děje vážně nadšená a chtěla číst dál, unavovalo mě to. Čtení bylo pro mě vyčerpávající a bylo těžké si na něj najít čas, protože tahle kniha se po malých kouscích číst nedá.

Někde jsem četla, že autorka tento díl popsala jako svou ódu na Londýn a myslím, že to docela sedí. Ve Vidořádu se konečně dozvídáme více o fungování syndikátu a vůbec o životě všech vidoucích. Samantha Shannon se pořádně rozšoupla a hned ve druhém dílu ze sedmi (Sedmi! Jak dlouho budeme muset čekat?) odhaluje mnohá stará tajemství, která se pod povrchem zkaženého Londýna skrývají. Do knihy se přitom přidává i detektivní zápletka, která zatočí se vším, co jsme jako neznalí čtenáři mohli dosud tušit.

Tím se dostávám k samotnému konci, který pro mě vyzdvihl knihu na naprosto novou úroveň. Možná jsem naivní a nedovtipná, ale až do konce jsem si nebyla zdaleka jistá, jak to všechno vlastně dopadne či nedopadne... A autorka opět překvapila! na závěr knihy si přichystala hned několik zvratů a zrad a vážně si nejsem jistá, jak zvládnu čekat na další díly.

Paige Mahoneyová si v této knize povýšila na jednu z mých nejoblíbenějších hrdinek vůbec. Její osobnost se mění podle vývoje událostí a ona se stále snaží být více a více samostatná a neztrácí naději na úspěch. A ačkoliv nemá energie nazbyt, všechny kolem stále povzbuzuje, a to všechno aniž by si dělala plané naděje. Stejně tak se vyvinul i ostatní postavy, z nichž jsem si zvlášť oblíbila Ivy a Nicka.

Vidořád je jednou z nejpropracovanějších knih, co jsem kdy četla - to je také jediné, co mu můžu vytknout: je těžké číst tak promyšlenou knihu. Jinak můžu jenom jásat: kniha byla plná akce a zvratů, zrady a překvapivých odhalení. Ke skvělému příběhu Samantha Shannon přidala ještě krásné popisy Londýna, více informací o fungování syndikátu, detektivní zápletku, humor i špetku romantiky. Všechny postavy se nějak vyvinuly a kniha vyústila do velkolepého finále. Zkrátka a dobře byl tenhle druhý díl mnohem, mnohem lepší než první. Půl hvězdičky si schovávám na další díly, protože věřím, že autorka ještě dokáže překvapit.

Celkové hodnocení: 4,5/5

Děkuji internetovému knihkupectví Palmknihy za zaslání recenzní e-knihy.