Obyčejný příběh, ale vyprávěn neobyčejně!

recenze

Třpytící se město (2020) 5 z 5 / SaraArang
Třpytící se město

Naprosto okouzlující příběh a obrovské překvapení! Knihu jsem zprvu vůbec nechtěla číst, ale nakonec jsem se nechala přemluvit. Ne že by to nebyl můj žánr, ale abych pravdu řekla, málokterá YA fantasy už mě osloví. Přijde mi, že je poslední dobou je vše na jedno brdo a k tomu navíc český autor? No… Přiznám se, moc jsem tomu nevěřila, ale říkala jsem si, že tomu alespoň dám šanci. Po přečtení vůbec nechápu, že jsem váhala. Jsem z téhle knihy nadšená, dokonce v mých očích trumfla i dost zahraničních knih v tomto žánru, které mají kdovíproč vyšší hodnocení a milion nadšených komentářů.
Upřímně? Kdo nad touhle knihou nebude zbytečně hnidopišit, tomu se prostě příběh musí líbit. Jestli to má nějaké chybky? Jasně, asi jako spousta knih (já jsem žádnou takovou, který by je neměla, ještě nečetla), a přesto to nikomu nebrání dávat plný počet hodnocení, či chválit. Já mám jen jedinou výtky a to tu, že některé části mohly být více rozepsány, u některých pasáží bych to vyloženě uvítala. Jinak si mě ale dvojice Lea a Thomas hned získala, ta chemie mezi nimi byla neuvěřitelná. Bože, už dlouho jsem se tak nepobavila u hádek nějaké knižní dvojice. :D Kniha je vážně poutavě napsaná, lapila mě jako bezbranného motýla, přitom jsem si říkala, že jen nahlédnu a pak už prostě nešlo přestat číst.
Trochu mě mrzí, že recenze převážně řeší vztah této dvojice, přitom ten příběh nabízí mnohem víc. Například ten krásný svět, který autorka vymyslela. U dosti YA zahraničních knih, kde je podle mě svět vymyšlen minimálně, se všichni rozplývají nad tím, jak autorka stvořila originální svět, a přitom je tam zmíněno všehovšudy pár nezajímavých názvů, přebraná magie a většinou dost inspirace z jiných sérií, ale všichni to vychvalují, jak kdyby byl vymyšlen minimálně nový Harry Potter. Tady autorka opravdu stvořila originální svět, který se na české poměry (v rámci YA) jen tak nevidí a nikdo nic. Vážně to nějak nechápu.
U takových Smrtných uliček jsem téměř nedýchala, skvěle napsaná část a vykreslení atmosféry. Přímo jsem si užívala tu ponurost a číhající zlo. Nebo Havraní planina, která tedy byla děsivá, ale zase věrně vykreslená až vám nedá spát. Ve Sluneční vesnici se vás dotkne spalující léto a díky autorčiným krásným popisům jsem si dokázala představit, jak moc nádherné místo to musí být, a proč se Lea tolik toužila vrátit domů. Zamilovala jsem si Honorovou zemi s věčně poletujícími kvítky lilií a deštěm. Žebrácká poušť, Bellské království… Opravdu nádherně vymyšlený svět, který s radostí prozkoumáváte. Autorka má obdivuhodnou fantazii a skvělé nápady, které by mě nikdy nenapadly. A velké plus je neskutečně čtivý styl, který se prostě čte sám, popisy na vás vyskakují přímo z knihy!
Ke konci téhle recenze ještě musím zmínit Obchodníky, kteří patří k té temné části příběhu. Nikde jsem nic podobného nečetla, za mě skvělý nápad, který celý děj pořádně oživil. Části s temnotou byly jako třešnička na dortu, čímž posunuly tuhle YA zase o něco dál. Velmi mě oslovila i ta pohádka o Ledové krásce, to byl krásný poetický zážitek. Musím říct, že ten příběh je tak spletitý, že se tu snad ani vše nedá vypsat. Tak to zkrátím, už tak to bude asi moje nejdelší recenze, což jen dokazuje, jak moc mě kniha uchvátila. :)

Největší originálnost vidím v tom, jak autorka příběh pojala a v záplavě všech těch YA je to prostě osvěžující kousek! Žádné války jako v jiných YA fantasy, žádná výprava za cenným artefaktem, který zachrání svět a ani žádní hrdinové. Je to příběh o přátelství až za hrob. O lásce, která vám zlomí srdce, o stýskání si po domově, o krásném i zlém světě… Obyčejný příběh, ale vyprávěn neobyčejně. Knihu rozhodně doporučuji!


Třpytící se město Třpytící se město Lenka Bandurová

První díl fantasy ságy od debutující české autorky. Dva válečnické rody. Kdysi mezi nimi vzniklo pouto, které musí být naplněno. Ona pochází z kraje slunce a barev. On ze země deště a lilií. Ona nadevše miluje svou rodinu, on v... více


Komentáře (0)

Přidat komentář