Obraz, který po nás zůstal.

recenze

Dívka, již jsi tu zanechal (2015) 5 z 5 / klarinka9974
Dívka, již jsi tu zanechal

Píše se rok 1916, když francouzský malíř Édouard Lefevre odchází bojovat na frontu. Jeho mladé manželce Sophii zůstává na památku její portrét, na svou dobu poněkud nezvyklý. Poté co městečko, kde Sophie žije, padne do rukou Němcům, ocitají se jeho obyvatelé na samé hranici absolutní bídy a pro kousek chleba musejí často dát všanc i holý život. A tehdy Sophiin portrét upoutá pozornost nového Kommandanta. Německý důstojník je obrazem doslova posedlý a Sophie je odhodlaná riskovat cokoliv – rodinu, svou pověst i život –, jen aby mohla znovu spatřit svého muže... O bezmála sto let později dostane Liv Halstonová od svého muže darem působivý portrét mladé ženy, který koupil za pár šupů na ulici. Posléze se ovšem ukáže, že obraz má nesmírnou cenu, a rozhoří se boj o to, kdo je jeho skutečným vlastníkem. A Livino přesvědčení o správnosti věcí podstoupí náročnou zkoušku. Stejně jako Sophie je však pevně odhodlaná bojovat za to, co má na světě nejraději..

Knihy Jojo Moyesové miluji, pokaždé mě děj pohltí a nedokážu se od knihy odtrhnout. Zatím mi neunikla ještě ani její jedna kniha a to proto že tuto autorku považuji za skvělou a oblíbenou.

Obálka je opět originální, pokaždé je obálka stejná ale vždycky jiná, obálky vás hlavně nalákají na to aby jste si knihu přečetli.

Docela jsme se bála že mě kniha neosloví, popravdě jsem ji po pár stránkách o Němcích odložila a až po delší době jsem se ke knize vrátila. Nikdy mě totiž nebavili takové knihy o Němcích, první světové válce a podobných věcech z minulosti. Jenže pak jsem se do knihy začetla, trvalo to tedy déle než obvykle, ale prostě mě kniha začala bavit. Ne jen že jsem se musela dozvědět o Sophii více a jak to s ní nakonec všechno dopadne, ale musela jsem se dozvědět jak se bude mít na konci knihy Liv a kdo boj u soudu vyhraje.

Jestliže ani vás nebaví takové knihy o minulosti, tak tohle je úplně jiné, příběh je krásně popsaný do detailu o tom jak byla Sophie statečná, jak bojovala do poslední chvíle a jak nakonec všechno dobře dopadlo. Její příběh vás pohltí a nepustí. A Liv, na začátku obyčejná dívka, která přišla o manžela, na konci žena která dospěla, stala se statečnou, cílevědomou a hlavně odhodlanou a i na ni se usmálo štětí.

Pokud knihu odkládáte stranou děláte velkou chybu, protože každá kniha od Jojo Moyesové má krásný, srdcervoucí příběh, který chcete prožívat znova a znova. Příběhy jsou originální, zaujmou a pokaždé ve vás zůstanou ještě delší dobu.

V knize se objevují dopisy, které se našli po mnoha letech. Kde si lidé vyznávají lásku a píšou si aby se přesvědčili, že jsou v pořádku, dopisy jsou opravdu krásné.

Nakonec se všechno v dobré obrátí, lidé si uvědomí svoje chyby a začnou znovu. Spravedlnost přijde do těch nejlepších rukou a život se zase začne vyvíjet tak jak má. Každý je jednou dole a jednou nahoře a i takové stavy prožívá Liv ve svém příběhu.

A Sophie, krásná žena kterou si hned ze začátku zamilujeme jen proto jak je hodná a pro druhé se rozdá a jak moc bojuje proto aby se setkala opět se svým milovaným manželem, nakonec je zesměšněna, pošpiněna, ale dostane to co si nejvíc přeje. Protože i láska někdy vítězí.

" Nevěděl jsem, co je opravdové štěstí, dokud jsem nepotkal tebe"

Knihu si s chutí přečtěte, je to krasný příběh plný lásky, nespravedlnosti, dozvíte se spousty o tom jak to všechno bylo a hlavně si uvědomíte, že v dnešní době je to všechno jako v pohádce. Tento příběh vás opět dostane a rozhodně budete chtít aby autorka psala další a další knihy, protože já rozhodně její knihy budu přijímat s nadšením.

Další nádherná a úžasná kniha od Jojo Moyes.