Neznáš mě

recenze

Neznáš mě (2018) / evasamankova
Neznáš mě
Obžaloba vám předloží důkazy. A svoji pravdu. Obviněný vám vypoví svůj příběh. A svoji pravdu. Kde v tom všem ale najít skutečnou pravdu? Dokážete bez známky pochybností rozhodnout? Vinen či nevinen?

Tyto otázky se před čtenáře rozhodl položit britský právník Imran Mahmood, který se více než dvacet let specializuje na násilné trestné činy, ve své literární prvotině - právnickém thrilleru Neznáš mě.
Jeho kniha vyšla na sklonku léta v překladu i u nás.

Neznáš mě přenáší čtenáře do soudní síně, kde právě startuje závěrečná řeč mladíka obviněného z vraždy. Ten se na samotném konci procesu rozhodl propustit svého advokáta a pronést poslední řeč k porotě a soudci sám. Vede ho k tomu touha vypovědět všechno, vyjádřit se k důkazům obžaloby, protože je to jeho poslední šance, jak vysvětlit svoji nevinu.

Čtenář se tak ocitá v pomyslné roli jednoho z porotců. Celá kniha je koncipována jako monolog obviněného bezejmenného mladíka. Jeho jméno skutečně v celé knize nezazní, víme „jen“, že je černé pleti, a že je mu něco málo přes dvacet. Postupně se však dozvídáme víc - kdo byl obětí vraždy, jaké má soud důkazy, jaký příběh za tím vším (možná) stojí…

Celý monolog se nese ve velmi neformálním duchu s použitím „jazyka ulice“, čemuž odpovídá i český překlad. Obviněný mladík hovoří „neučesanou“ formou, zpočátku s velkou těžkopádností, kdy svým vyprávěním ze všeho nejvíc šponuje čtenářovu trpělivost s ním samotným. Postupem stránek ale přeci jen „chytá slinu“ a jeho řeč se stává ucelenější, dějově zajímavější i napínavější.

Spíše než přísun obvyklých a obecně očekávaných prvků thrilleru, vkládá autor čtenářům „do rukou“ náročnější úkol. Rozhodnutí…!

Hovorová řeč a roztěkanost hlavního hrdiny, s nimiž formuluje svoji obhajobu, jsou možná někdy otravné, ale na druhou stranu je zřejmé, že bez toho by to nebylo "Ono"... Právě díky tomu to funguje jako celek s tou správně nadávkovanou přesvědčivostí!

Neznáš mě přináší netypický koncept, který rozprostírá autentické vyprávění o pravidlech podsvětí, gangů, sociálních otázek a pravdy, resp. lži. Vinen či nevinen…?

Komentáře (0)

kniha Neznáš mě recenze