Nezbytné čtení pro milovníky Divergentního světa

recenze

Čtyřka: Divergentní povídky (2014) / Christie
Nezbytné čtení pro milovníky Divergentního světa
Záhadný, odtažitý, tvrdý. Zároveň ale i citlivý, přemýšlivý a čestný. Přesně takový je Čtyřka - ústřední postava této knížky čtyř povídek a jedna z hlavních postav celé Divergentní triologie.
Hned na úvod musím poznamenat, že jsem obrovským fanouškem Divergence. Obdivuji Veronicu Roth, že dokázala v tak mladém věku vytvořit ohromně komplexní a složitý dystopický příběh plný napětí, nečekaných zvratů, zajímavých postav, ale i hlubších myšlenek a témat. A každému, kdo o Divergeci smýšlí podobně, radím, ať jde do obchodu či knihovny a hned si knížku přečte, protože pro každého, kdo je věrným fanouškem tohoto světa, je tato kolekce povídek naprostou nutností.

Knížka obsahuje čtyři povídky napsané z pohledu Tobiase Eatona - Čtyřky. První povídka, nazvaná Přeběhlík, nám popisuje dobu, kdy se Tobias sám musel jako šestnáctiletý mladý hoch rozhodnout, ke které frakci chce patřit. Druhá povídka se jmenuje Nováček a díky ní můžeme vidět, že i Tobiasovy začátky v Neohroženosti nebyly zrovna procházkou růžovým sadem. Třetí povídka Syn ukazuje, jak se po výcviku Tobias začlenil do společnosti a jak začínal pochybovat o vedení. No a čtvrtá a poslední povídka nazvaná Zrádce je psána v době, kdy měla Tris výcvik a proto můžeme vidět začátky jejich vztahu z pohledu Čtyřky. V závěru knihy pak můžeme naleznout tři krátké příběhy, tři scény z divergence, tentokrát očima Tobiase.

Knížka mě nezklamala. Čtyřka je jeden z mých absolutně nejoblíbenějších knižních mužů, takže jsem tohle-jsem-fakt-nečekala-asi-mi-z-toho-vybuchne-mozek způsobem.
byla upřímně nadšená, že dostanu ještě jednu celou knížku, kdy jej budu moci vídat. Ovšem tak nějak jsem doufala, že Čtyřku lépe poznám, možná se dozvím něco, co jsem předtím nevěděla, ale toho jsem se bohužel moc nedočkala. Ano, bylo zajímavé vidět, jaký byl jako nováček. Ano, líbilo se mi vídat ho i v jiném prostředí, než v jakém jsem ho běžně vídávala v Divergenci - ve výcvikové místnosti. To všechno se mi líbilo a byla jsem za to vděčná, ale nebylo to nic až tak nového, Nic překvapivého, pokud mám být přesná. Bylo to milé, ale nebylo to dobré takovým tím

Čtvrtá povídka mě asi bavila nejvíce. Ani tady nebylo nic nového, ale objevovala se tu už Tris a mohla jsem znovu prožívat všechny ty pocity, které jsem měla při čtení Divergence. Zjistila jsem sice, že mě Tric po přečtení této povídky štve ještě více, než mě štvala při čtení původní knížky, zato Tobiase jsem si zamilovala ještě více. Během čtení této povídky jsem se ovšem nemohla zbavit pocitu, že celá knížka vlastně není nic jiného, než jenom taková fan fiction pro nadšené milovnice Čtyřky. Ještě zvláštnější zjištění pak bylo, že mi to vlastně vůbec nevadí.

Sečteno podtrženo, knížka stojí za přečtení. Minimálně pro všechny fanynky a fanoušky původní triologie. Pokud jste ovšem nepropadli šarmu a kouzlu mého milovaného Tobiase (což přece ani není možné), tato knížka vám dost možná zklame. Na goodreads jsem knížce dala čtyři hvězdičky, kdybych ale měla být upřímná, je to spíše taková lepší tří a půl hvězdičková knížka. :)

Komentáře (0)

kniha Čtyřka: Divergentní povídky recenze