Neviditeľná?

recenze

Neviditeľná (2019) 5 z 5 / Domca1
Neviditeľná

Útla knižôčka s originálnym námetom, ktorá možno pre mnohých ostane neviditeľná, ale pre tých, ktorí ju objavia, urobí mnohé viditeľným.

Už anotácia tohto príbehu ma veľmi zaujala, no výsledný dojem z knihy anotáciu niekoľkonásobne predčil. Obzvlášť dnes, keď sa všade hovorí o utečencoch, teroristoch a Sýrii, je potrebné počuť hlas tých, ktorí majú reálnu skúsenosť s tým, čo sa vo svete skutočne deje. Autorka knihy pomáhala ako dobrovoľníčka utečencom na grécko-macedónskych a srbsko-maďarských hraniciach a strávila dva mesiace v kláštore benediktínok v Taliansku, takže píše o veciach, ktoré zažila na vlastnej koži. Prináša čitateľovi neskreslený pohľad na utrpenie tých, ktorých domovina vyvrhla a cudzina neprijala. Ukazuje obetu a odhodlanie, ktoré búrajú predsudky a dodávajú odvahu ísť do neznáma, pomáhať a nič za to neočakávať.

Neviditeľná je príbehom s dobrodružným nádychom a kresťanským pozadím, vyrozprávaným citlivo, no zároveň pravdivo a úderne. Rehoľná sestra Sofia žije v kontemplatívnom kláštore blízko sýrskych hraníc a snaží sa jednotvárnym spôsobom života pochovať svoju bolestivú minulosť. Keď je presvedčená, že utíšila svoje rozjatrené srde, dramatické udalosti ju prinútia vysporiadať sa raz a navždy s tým, pred čím sa snažila utiecť. Časy, keď pôsobila v utečeneckom tábore v spomienkach znova ožívajú a zlomené srdce sa hlási o svoju pozornosť. Ľudia zo Sofiinej minulosti sa vracajú do jej života a oslovujú ju jej niekdajším menom: Elena.

Elena, dokážeš prijať to, čo Ti trhá srdce? Elena, dokážeš sa zrieknuť toho, čo nemôžeš zmeniť?

V prvom rade je Neviditeľná excelentným románom z literárneho hľadiska. Úžasná hĺbka a diverzita postáv, zasvätených osôb, i „bežných“ ľudí, ktorí nie sú ani ideálni, ani bezchybní, ale ani démonizovaní. Nečakajte žiadne škandály ani pohoršenia z toho, čo má tá Cirkev zase na rováši. Naopak, očakávajte krásny, čistý štýl písania, hlboké myšlienky v jednoduchých dialógoch, nezvyčajné prostredie, nápaditý príbeh, ktorý skrýva aj prekvapenia, napätie a drámu. Očakávajte triler, dobrodružstvo, motív lásky, nebezpečenstva a dôvery v Boha. Očakávajte mrazenie v kostiach, ale aj pokoj v duši. Pohladenie a zmierenie.

V druhom rade je Neviditeľná románom, ktorý Vás môže priviesť bližšie k Bohu a k pravým hodnotám. Môže Vám ukázať inú podobu lásky, takú, ktorú Vám svet neukáže.

„Som vďačná za to, že vôbec viem milovať. Nezištne a sebecky. V tichosti a utajení. A zároveň tak hlboko a reálne, ako je to len možné. Naše srdcia, Kristína, sú schopné veľkej lásky.“

No a v neposlednom rade odporúčam prečítať Neviditeľnú všetkým tým, ktorí sa bijú do pŕs a vyhlasujú, že migranti a utečenci by sa mali pekne-krásne vrátiť tam, odkiaľ prišli a nevyrušovať náš pohodlný a nádherne zorganizovaný európsky mikrosvet. Možno sa vám po prečítaní tohto románu otvoria oči a vy uvidíte, že existuje aj iný svet, svet, v ktorom ľudia trpia, bojujú o holý život a umierajú, zatiaľ čo my si hovieme pekne doma pri teplom kozube.

Čo dodať! Azda len toľko, že kniha lahodí nielen duši, ale aj oku, či už dizajnom alebo pekne zaoblenými okrajmi strán.

Kniha, ktorú možno čítať nielen raz, ale opakovane. Kiežby si našla čestné miesto na vašej poličke!