Neskandinávská detektivka ze Severu Evropy

recenze

Skála (2013) 5 z 5 / Ronin Roujin
Skála

Ostrov Lewis je drsný ale krásný ostrov ve Vnějších Hebridách. Geograficky leží možná (kromě Islandu) asi nejseverněji, ze všech dějišť různých severských detektivek. Ještě více na sever, ztracen v chladném, bouřlivém a nelístostném moři leží nepřístupný ostrůvek Sula Sgeir ( v knize se jmenuje An Sgeir) neboli Skála.
Hlavním hrdinou příběhu je detektiv Fin Macleod, které na Lewis zavede vražda, která má hodně podobný modus operandi jako jiná vražda v Edinburghu, kterou právě vyšetřuje. Fin na tomto ostrově prožil své dětství ale na spoustu let minulost a své rodiště vymazal ze své paměti.
Na ostrově mu dělá parťáka jeden místní policista a jinak vyšetřuje násilnou smrt místního vyhlášeného tyrana téměř na vlastní pěst.
Tak jak pokračuje vyšetřování a Fin potkává různé lidi ze své minulosti hromadí se záhady, temná tajemství, nedořčená obvinění a atmosféra houstne a plní se temnotou a tajemnem. Ve vyprávění se pravidelně střídá součastnost a retrospektivy od nejranějšího Finova dětství až do doby těsně před jeho odchodem z ostrova a vrcholí mohutným finále, kdy se obě časové roviny protnou.
Vyprávění je strhující a autor dovedně vykreluje nejen divokou krásu krajiny ale i svazující a neradostný život na ostrově, kde každý zná každého a vymanit se z chladných okovů zdejšího života se podaří jen málokomu. Většina vyprávění, jak toho, které se odehrává v součastnosti ale i toho, které se odehrává ve vzpomínkách hlavního hrdiny, se točí kolem jeho nejlepšího přítele Artaira a Marsaili jeho první láskou.
Vyprávění zejména to, které se odehrává v minulosti, je protkané spoustou skotských reálií a gaelských slov, které ale zejména, když už se dostatečně ponoříte do příběhu, čtenáře (či posluchače) ještě více přibližují dějišti tohoto dramatu. Ať je to samotná Skála, kde se odehrává drsný a krvavý lov ptáků guga nebo Crobost a jiná místa na ostrově Lewis. V půlce příběhu jsem se už virtuálně projížděl V Google Street View a zkoumal, kde leží a jak vsoučastnosti vypadají místa, která jsem znal jen z vyprávění autora. Hledal jsem informace o fotografie guga, lewiských šachových figurek a černých domů, což svědčí o tom, že mne příběh uhranul, jak málokterá jiná.
Pochválit musím i parádní obálku knihy a kterou překonává jen obálka dalšího románu od stejného autora, která se jmenuje „Muž z ostrova Lewis‟. Pokud si román pořídíte jako audio knihu, tak zjistíte, že to, že toto vyprávění ještě o minimálně jeden level vylepšené parádním přednesem Jiří Dvořáka, nezískalo cenu „Audiokniha roku 2013‟ žádnou náhodou. Jiřího Dvořáka si možná budete pamatovat jako sympatického detektiva Sumaru (s pozitivním vztahem k alkoholu) z českých minisérií „Ďáblova lest‟ nebo „Ztracená brána‟ a je vidět, že umí zahrát i skotské poldy.
Pokud jsem to ještě nezmínil, tak ta kniha se jmenuje „Skála‟ a jejím autoem je skotský spisovatel Peter May. Pokud po této knize sáhnete, ať už v podobě klasického analogu, či moderního digitálu či dokonce audioknihy, tak rozhodně neprohloupíte.

srst
07.06.2020

V te knize zadne vysetrovani ve smyslu logika, dedukce, spekulace neprobiha. A to, jak je nakonec odhalen pachatel, co zvladne dite na prvnim stupni. Recenzi povazuji za pokracovani marketingu.