Některým lidem je prostě souzeno potkat se ve stejném příběhu.

recenze

Dám ti slunce (2016) 5 z 5 / klarinka9974
Dám ti slunce

Jude a její dvojče Noah jsou si neuvěřitelně blízcí. Když je jim třináct, Jude pochopí, že je krásná, a Noah zas, že je gay. Třináctiletý Noah má kromě své sestry už jen jedinou lásku: kreslení. A dělá všechno pro to, aby se dostal na prestižní uměleckou školu. Jude naproti tomu víc řeší kluky. O tři roky později je všechno jinak. Na školu snů se dostala Jude, ale je z ní zakřiknutá šedá myška, co se schovává za své obrazy. Z Noaha se stal pařmen a lamač dívčích srdcí. A jejich máma je mrtvá. Dvojčata spolu skoro nemluví a ani jeden nedokáže říct proč vlastně.A jejich příběhy jsou bez toho druhého jen z poloviny kompletní. Podaří se jim najít k sobě zase cestu, poskládat svůj svět, a získat tak šanci na šťastný život?

Další kniha od Jandy Nelsonové. Opravdu jsme se na ni moc těšila, po knize Nebe je všude jsem byla nadšená tím, že tato autorka má další knihu která jak jsme si sama přečetla je celkem oblíbená a čtivá.
Hned jsem se taky do ní pustila. Bohužel jsem knihu četla v období mého zkouškového a tak jsem celkem často knihu odkládala kvůli učení a čtení mi trvalo celkem dlouho než obvykle.

Od začátku je kniha ale zajímavá. Oba dva sourozenci dvojčata nejsou tak stejný jak se zdá. Jude je ve svých 13nácti letech celkem kreativní, nápaditá, přátelská a bláznivá, kdežto Noah má problém s tím se seznámit, najít si přátele a být oblíbený. Jejich matka je známá osobnost a proto když je potká ta nešťastná událost přicházejí o blízkého člověka, který je držel nad vodou.

V 16nácti jsou ale oba úplně jiní. Jude je tichá, nemá přátelé a Noah je nejlepší kámoš skoro všech. Dozvídáme se tajemství, lží a zapírání z obou stran sourozenců. Ani jeden si nemají co vyčítat protože oba dva si něco zapřeli, nebo si dokonce uškodili.

Kniha je velmi příjemné překvapení. Sice lepší než Nebe je všude ji nepovažuji ale mají obě ode mě stejný počet hvězdiček.

Kniha se čte sama, děj rychle utíká a ke konci se v ději přímo vidíte a rozumíte všemu co se událo a co nebylo hned vysvětlené. Vše je nakonec nějak propletené, co se mělo stát se stane a dokonce dojde i na lásku a odhodlání ze strany nenápadné Jude a ztracené sny ze strany Noaha.

Je opravdu zajímavé číst knihu o tom, jak se do sebe zamilují dva kluci, jak se spolu líbají. Nikdy jsme se s tím nesetkala ale je to stejně procítěné, jako by to byla holka s klukem. Opravdu jako bych tu lásku cítila z toho textu dokonce i hlubší a silnější než normálně.

Knihu si přečtěte, protože si dají opravdu slunce, a ne jen to, dokonce i celý svět okolo ale hlavně pravdu a nové vztahy.

Na straně 320 mě dostal úryvek z knihy, kdy a jak se hledají ztracené poloviny. Bylo to krásné a jako by pravdivé.

Čtěte, čtěte a možná, že i vy to slunce od někoho dostanete.

Aracely
15.06.2016

Krásná recenze! Knihu neznám, ale asi si ji budu muset přečíst :-D