Nedokáže si spomenúť, kto ju uniesol!

recenze

Dobré dievča (2019) / Lucia007
Dobré dievča

Dobré dievča je vynikajúci psychologický triler, ktorý napísal americká autorka so slovenskými koreňmi Mary Kubica. Bol to jej debut, no rýchlo sa stal bestsellerom, predalo sa z neho viac ako milión výtlačkov a preložili ho do mnohých jazykov.
Napínavý príbeh o mladej žene Mii a jej únose. Pútavé sú pohľady – na únos, život v zajatí aj po sa dívame z troch pohľadov: z pohľadu jej mamy, jej únoscu a detektíva, ktorý prípad vyšetruje.

Raz večer v bare sa mladá učiteľka Mia Dennettová dá do reči s tajomným neznámym. Colin Thatcher jej zo začiatku pripadá ako ideálny kandidát na vzťah na jednu noc, no neskôr sa ukáže, že odísť s ním domov bolo najhoršie rozhodnutie jej života.
Colin ju mal uniesť a odovzdať známemu zločincovi, namiesto toho ju však ukryje v odľahlej chatke v hlbokých lesoch, odkiaľ Mia nemá šancu uniknúť. Miina matka Eve a detektív Gabe Hoffman sú odhodlaní nájsť ju za každú cenu. Ibaže ani jeden z nich neráta s tým, že táto vypätá situácia doslova roztrhá život rodiny Dennettovcov na márne kúsky.

Dobré dievča sa odohráva v dvoch časových rovinách. Pred únosom a po únose.
V kapitolách PRED únosom sa jej mama dozvie, že ju uniesli a spolu s detektívom sa púšťajú do pátrania.
V kapitolách PO je Mia už v bezpečí domova, ale stratila pamäť a nedokáže si rozpamätať na čas strávený v zajatí. Ani to ako únoscovi unikla...

Príbeh sa tak líši od iných podobných, v ktorých ide o únos. Mary Kubica skvele prepojili jednotlivé časové roviny a výborne vykreslila hlavnú hrdinku, motiváciu postáv, i následky únosu.

Mary Kubica má slovenské korene. Jej starí rodičia pochádzajú z obce Považany neďaleko Nového Mesta nad Váhom, aktuálne žije v Chicagu. V minulosti už navštívila svoju vzdialenú rodinu, ako aj obce, odkiaľ sú jej korene.

Zaujímavosťou je, že knihu Dobré dievča najskôr nechcel nikto vydať. Mary Kubica oslovila asi stovku agentov, niekde si knihu prečítali, vyžiadali si aj celý rukopis...ale nič sa nepohlo. „Už som ani nedúfala, že by Dobré dievča niekedy niekto vydal, a zamerala som sa na ďalší román. O dva roky sa mi ozval jeden z tých agentov a spýtal sa ma, či som knihu už predala a či ma niekto zastupuje. Nadviazali sme spoluprácu a v priebehu roka som mala zmluvu s vydavateľstvom MIRA BOOKS na dva romány,“ vysvetľuje autorka.