moderní čarodějnice

recenze

Příhody černé čarodějnice (2012) 5 z 5 / asam
Příhody černé čarodějnice

Role čarodějnice v pohádkách nebývá obvykle kladná. Je to stará osoba, ošklivá, bradavice na nose,dlouhé drápy a nikomu nedaruje nic dobrého.
Malá černá čarodějnice v knížce Mileny Durkové je však jiná. Pravda, moc krásy taky nepobrala, rozcuchaná, nějaká ta bradavice se taky najde,a nos- škoda mluvit.- jako čarodějnice. Ale na obrázcích Veroniky Miklasové, která knížku ilustrovala, se čarodějnice mile usmívá a je vidět, že nikomu nechce ublížit. Děti si ji určitě oblíbí.
Je to veselá potřeštěná holka, kterou neposlouchá ani její koště a kouzla, pokud se jí nějaká náhodou povedou, jsou zcela neškodná. Přesto má plno problémů.

Vše začíná nákupem bot…. „Hm, lodičky, řekla si.Copak se chystám teď na podzim někam plout? To jsou mi vtipy. Žabky? Ještě legračnější, kvák. Tenis nehraju ani naboso, tak k čemu by mi byly tenisky? Sněhule tak na Vánoce. Polobotky? Já potřebuji pořádné obutí, a ne jen půlku boty!“
Čarodějnice si přála nějaké škrpály, křusky, křápy, či bagančata. Ale ty v obchodě nebyly. Nakonec se rozhodla pořídit si boty koupí přes inzerát. Boty došly, ale obě levé a ještě k tomu z polepšovny. A bylo na problémy zaděláno.

Příběhy jsou veselé, vtipné, plynou jeden za druhým. Těžko se malý čtenář od knížky odtrhne.
Spisovatelka využívá pestrosti a bohatosti českého jazyka Občas se v textu objeví místa, která asi nebudou dětem srozumitelná.
Např. „ polepšení v harmonické rodině“ – neznamená tak jak tomu rozumí čarodějka – že má doma starou harmoniku a tím je rodina harmonická - a tady je na rodičích / či dospělých, kteří knížkou dětem čtou/ aby se také zapojili a dětem tyto slovní hříčky či fráze vysvětlili.
Autorka vlastně tímto vtáhne dospělé do děje, což si myslím je velkým přínosem pro příjemnou rodinnou pohodu strávenou nad knížkou.
Knihu vydalo nakladatelství Fragment v edici Příběhy pro děti. Vhodná pro děti od 6 let.