Síla odvahy

recenze

Síla odvahy (2013) 5 z 5 / asam
Síla odvahy

Vylodění spojenců v Normandii musí být před Němci utajeno do
poslední chvíle. Situace se zkomplikuje v okamžiku, když je postřelen a zajat
britský geolog zajišťující bezpečné místo pro vylodění. Úkolem osvobodit
zajatce je pověřena skupina pěti dívek, která se má v převlečení za
ošetřovatelky nepozorovaně dostat do nemocnice a zajatce převést do bezpečí.
Celá akce je jištěna skupinou členů SOE / Special Operations Executive/  oddělením pro zvláštní operace. Akce je
promyšlena do posledního detailu, ovšem skutečnost je jiná, vše se zkomplikuje
a dívky jsou vystaveny velkému nebezpečí.

Síla odvahy je opravdu výstižný titulek knihy. Mladé ženy
najdou v sobě tolik odvahy a odpovědnosti, vrhají se do nebezpečí i když ví, že
na sto procent jdou na smrt.

Tento román je inspirován skutečnými osobami. Kde se vzalo
tolik odvahy a hrdinství? Dívky obětovaly své mládí, vzdaly se lásky, mohly být
vzornými matkami. Místo toho vzaly do ruky zbraně  a zabíjely.

" Rány, které dostala do břicha při výslechu, určitě
plod zabily. Louisu napadlo, že její děťátko může také vyjadřovat zlost, že ho
matka obětovala jiným zájmům. Její myšlenky se obrátily ke Claudovi, ke Gaëlle,
k Suzy, k Marii a Pierrovi, k nimž se za chvíli přidá. Necítila ani náznak
strachu. poprvé v životě ji smrt připadala jako vysvobození. Teď už měla víc
přátel mezi mrtvými, než mezi živými..."

Čtenáři nezbývá, než vzdát čest  těmto dívkám, které se podílely na pádu moci
nacistických okupantů během druhé světové války..

Marwin
05.03.2013

Omlouvám se , nebylo to myšleno proti Tvé recenzi , ta je dobrá . Jen jsem se trochu zamyslel o válečné literatuře obecně .

asam
05.03.2013

Kniha není dokument, ale román. v úvodu je uvedeno, že je inspirován skutečnými postavami. Tolik na vysvětlenou.

Marwin
05.03.2013

Knihu jsem nečetl , ale opravdu je v ní napsáno , že je to podle skutečných událostí?
Možná že to kniha objasní , ale napadá mě několik otázek už jen z této recenze.
Čím byl geolog tak důležitý ? Před invazí probíhal geologický výzkum na mnoha místech pobřeží Francie a pochybuji ,že některý z geologů věděl ,že zrovna na jeho úseku invaze proběhne . To že invaze bude věděli i Němci .
Pokud geolog něco věděl ,proč byl v nemocnici a né na gestapu , či u zpravodajců .U invaze šlo především o její datum a hrozilo nebezpečí z prodlení ,proto bych očekával , že na výslech budou Němci docela spěchat.
Jestliže byla u Britů obava , že geolog něco důležitého ví , bylo jednoduší ho nechat zabít , než ho zachraňovat .
Dále bych očekával , že zajatec , který je tedy umístěn v nemocnici , bude pečlivě střežen . Na takové oddělení najednou pustím pět dívek převlečených za zdravotní sestry ?
Napadá mě , že takto mohli Britové elegantně odstranit i Heydricha. Poslali by pět mladých žen , které by se převlékly za šermířky a pana zastupujícího by prostě zapíchly ve férovém zápase při jedné z disciplín moderního pětiboje.
Toto není nic proti recenzi , jen jsem byl zaskočen tím inspirováním skutečnou událostí.
Možná , že až si knihu přečtu , napíšu omluvu a budu se stydět , že jsem o podobné opravdové akci nikdy nic neslyšel.