Milosrdné sestry – bezcitné, sebestředné a brutální

recenze

Krvavé sestry (2017) 5 z 5 / ddkk
Krvavé sestry

Je neuvěřitelné, že ještě v tomto tisíciletí existují v naší osvícené, kulturní a moderní západní civilizaci instituce, které se chovají natolik tmářsky, že by to slušelo spíše středověku. A že se jedná o instituce patřící katolické církvi, k níž se v mnoha zemích uchylují s nadějí a prosbou o pomoc ti nejpotřebnější. Stovky skandálů kněží, mnichů i jeptišek tutlaných ještě dnes nejen nejvyššími církevními představiteli, ale i vládami některých států, jsou pro mnohé z nás natolik neuvěřitelné, že každé nové odhalení v nás vyvolává odpor vůči bigotnímu katolicismu a soucit s jeho oběťmi…Stačí připomenout, že neblaze proslulé Magdaleniny prádelny byly ve Velké Británii a Irsku definitivně uzavřeny až v roce 1996 a že se od nich britská vláda distancovala až v roce 2013!
Další díl Mastertonovy série s Katie Maguirovou čerpá z této nedávné a o to temnější minulosti katolického Irska. Na pozadí náhodného odhalení hromadného hrobu stovek novorozenců a malých dětí v odpadních jímkách ženského kláštera Bon Sauveur se začne odehrávat neuvěřitelně brutální a sadistický příběh série vražd starých jeptišek, které už s klášterem nemají nic společného. Vyšetřovatelka Katie však musí paralelně řešit i záhadnou smrt více než dvou desítek mrtvých dostihových koní nalezených na mořské pláži, potíže s romskou komunitou (která se politicky korektně v Irsku rovněž neoznačuje jako cikánská, ale jako kočovnická), vyšetřuje podezřelou sebevraždu mladé prostitutky – svědkyně v procesu s jedním z místních pasáků a aby toho nebylo málo, musí čelit šetření podezření z vlastního nesprávného postupu v jednom z jejích předchozích případů… Zdá se, že alespoň její soukromý život se zklidnil a vrátil do správných kolejí. Její milovaný John se snad nadobro vrátil z Kalifornie a plánuje společnou budoucnost. To by však Katie nesměla mít tajemství, které skrývá přede všemi. I před Johnem…
Masterton na pěti stech stránkách splétá paralelní příběhy spojené postavou pohledné vyšetřovatelky Katie aniž je zřejmé, co mohou mít navzájem společného. A i když je už v první třetině knihy zřejmé, kdo je hlavním pachatelem, čtenář s napětím čeká na další a další rozuzlení komplikovaného příběhu. Žasne nad chladnokrevností jeptišek, snaží se pochopit brutalitu vraha a třese se i nad osobním příběhem Katie. Stále si musí připomínat, že všechny ty odpudivé temné a nepochopitelné praktiky, o nichž autor v knize píše, se odehrály v nedávné době, kterou on sám mnohdy pamatuje. Masterton velmi umně a bez zbytečného sentimentu ukazuje nedávné bezskrupulózní a bigotní praktiky katolické církve i pro nás nepochopitelné myšlení většinové irské společnosti.
S určitou nevrlostí může čtenář vnímat některé odkazy na minulé případy Katie Maguirové i na její soukromý život, o němž se v této knize nic nedovídá, a přesto je autor zmiňuje. Také pět set stránek nemusí být pro mnohé únosný rozsah, i když ani na takové ploše příběh neztrácí spád a napětí a do poslední chvíle nejsou odhaleny všechny souvislosti. Již tradičně je potřeba pochválit výbornou překladatelskou a editorskou práci brněnského vydavatelství Host, které navíc knihu doplnilo vysvětlivkami, které čtenáři pomohou pochopit některé irské reálie.
„Krvavé sestry“ doporučuji všem, kdo mají rádi Mastertonův styl, kdo mají dostatek trpělivosti a dávají přednost neprvoplánovým příběhům. Pro mne je to plnokrevný kriminální příběh, v němž se jako bonus čtenář doví i leccos navíc.