Medicína pro oči i pro duši

recenze

Duše stromů (2008) 5 z 5 / rencovav
Duše stromů

Duše stromů - Marie Brožová

Autorka Marie Brožová napsala k šestadvaceti pastelkovým obrazům šestadvacet různých příběhů z toho nekonečna, které její kouzelné výtvory nabízejí jen trochu fantazii používajícím jedincům. Každý z příběhů popisuje setkání člověka s duší stromu, která mu vzápětí přinese medicínu na jeho trápení. Žádný z příběhů není stejný, neboť i všechna trápení se od sebe liší. Paní Brožová, ač by se to tak na první pohled nemuselo zdát, nenapsala knihu dětem (ty mají totiž svou duši většinou zdravou a v přírodě nehledají léky, ale radost a zábavu), ale dítěti, kterým každý dospělý kdysi byl a které v sobě na úkor realitě zapírá a odmítá jeho potřeby a přání. A jsou to právě stromy, duše stromů, které jim odpoví na nevyřčené otázky a pomohou jim znovu se s tím dítětem v nich spojit a usmířit.

Už několik let znám paní Marii Brožovou, pravou pastelkovou vílu, a pokaždé, když mám šanci vidět její obrazy, neváhám. Naplňují mě vyrovnaností a pozitivním myšlením, probouzejí ve mně snílka a dávají průchod novým nápadům inspirovaným svými barevnými kouzly. Knížku, kterou paní Brožová napsala k příběhům, které šeptají její obrazy, jsem si chtěla přečíst bezmála dva roky, ale pokaždé se našlo něco, co mi v tom zabránilo - fakt, že knížka stojí šest stovek, že není čas nebo příležitost ji koupit a tak. Pod stromeček jsem vytoužené Duše stromů dostala a na doporučení Anniky jsem každý večer, s čajem pod peřinou, přečetla jednu až dvě povídky.

Léčivé povídky z pastelek
Byla jsem okouzlena od chvíle, kdy mi kniha byla darována pod stromeček, do posledního písmenka poslední strany knihy. Medicíny, jež se naskytovaly uvnitř trápícím se bytostem, mnohdy vyléčily i mé pochybnosti o daném tématu a vždy mi řekly něco, co jsem potřebovala slyšet. Příběhy, jejichž stavba vypadá možná jako pro malé děti - to asi ta větší písmenka, ozdobné iniciály, barevné obrázky a roztomile lemované stránky -, promlouvají svou podstatou k tomu, který je ochoten medicínu přijmout. Paní Brožová kromě těchto příběhů napsala i nádherný a velmi výstižný úvod, těžko jsem hledala jiná slova, než jaká byla použita právě v něm.

Reálná medicína podávaná na kouzelné lžičce
Opravdu zajímavé na příbězích je, že ač se odehrávají v realitě, připomínají spíš pohádkovou říši. To je však další věc - paní Brožová se tím snažila ukázat, že svět může být krásný, když si ho krásný uděláme. Když budeme hledat hezké věci, uvidíme jich na každém kroku několik. Pokud uvěříme v zázraky, denně jeden zažijeme. Jestliže nedovolíme světu, aby nás rozerval zevnitř, a jestliže se nebudeme rvát sami se sebou, život nemusí být tak špatný, jak se zdá.
Mám-li za sebe vybrat, která povídka se mi líbila nejvíc, nevyberu si. Některé nezapomenu ještě dlouhou dobu, jiné jsem přečetla tak trochu bez zájmu. Ihned první medicína, medicína intuice aneb Sudička líska, mě příjemně naladila svým pozitivním závěrem. V medicíně průbojnosti, Rytíři Trnovníku akátu, jsem splynula s hlavní hrdinkou, a soucítila jsem i s Veronikou z povídky Amazonka Borovice, medicíně odvahy. Svůj účel splnila povídka Princezna Sakura, medicína krásy, jejíž sílu vnímám doteď. Přikyvovat jsem mohla u příběhu Žižkův dub, kde byla hlavní pointou medicína řádu. Jednou z mých oblíbených je medicína tvořivosti, Javor malíř podzimu. Samotnou paní malířku jsem zahlédla v medicíně magie u Kouzelníka kaštana, medicíny vzpomínání Houslistky hrušně, medicíně zodpovědnosti Královně třešni, a medicíně těšení se na zázrak, Smrčku duchu Vánoc. Velmi inspirativní pro mě byly i Král skřítků černý bez, medicína přání, Tanečník Topol, medicína lehkosti či Pastíř buk, medicína kořenů. Příjemně jsem se cítila u Vrby vlídné zpovědnice, medicíny rozhřešení, a chápala jsem i Štědrou Jedličku, tedy medicínu dávání a přijímání. V mém snažení vnímat okolí mi pomohla k tomu určení medicína, Maminka Jablůňka. Babička Lípa, medicína otevřené náruče, se mi stala vzorem a Kentaur Jasan, medicína léčení, mě utvrdil v tom, co jsem sama nosila v hlavě. I další z povídek si získali mé srdce, ale pokud bych je tady chtěla rozebírat, kdo ví, kam bychom se dostali.

Nemohu na knize najít žádné zápory, neboť je prostě.. úžasná mi připadá dost fádní a obyčejné. Viděli jste někdy rozzářenou pastelkovou vílu, jak s citem maluje svůj obraz? Stejně kouzelný je i pohled do příběhů, které tato neobyčejná žena vypráví všem, kteří si rádi nechají pomoci. :-) A i když je kniha drahá, kvalita ji předčuje. A pokud se vám někdy naskytne příležitost přečíst si alespoň jeden z příběhů, neváhejte!

Mé hodnocení:
★ ★ ★ ★ ★

Stránky paní Brožové - Pastelky.cz

Duše stromů Duše stromů Marie Brožová

Dlouho očekávaná kniha Marie Brožové, ve které najdete 26 barevných obrazů – portrétů duší stromů a 26 příběhů, které autorka napsala o tom, jak se duše stromu setkává s člověkem, předává mu svou medicínu a pomáhá mu ve složité ži... více