Manifest zmätenej ženy, škoda

recenze

Manifest mladej ženy (2020) 1 z 5 / Daniela_218
Manifest mladej ženy

Na knihu som sa tešila a mala som vysoké očakávania: moderná kniha o ženách, o ich slobode, kritika tlaku okolia, ktorý pozná väčšina žien ("Kedy si už niekoho nájdeš?" - a variácie).
Po prečítaní som smutná a naštvaná. Niežeby kniha neobsahovala pekné myšlienky. Nekomentujem ani hovorový štýl, akým je napísaná - chápem, že je to zámer a vystihuje autenticitu autorky.
Sklamal ma fakt, že kniha obsahuje niekoľko dogmatických, neoverených, zastaralých a povedala by som aj trochu nebezpečných myšlienok. Kapitola o cyklickej žene, ktorá je podobná čítaniu horoskopov, ma trochu znervóznila - autorka vychádza zo svojich skúseností, a to, čo pomohlo jej, radí aj ostatným, pretože veď určite všetky ženy to zažívajú tak, že "sa naše schopnosti počas cyklu ustavične menia." Nie, nezažívajú.
Zhadzujúca poznámka, že "chlap je veľmi jednoduchý tvor" nemá čo robiť v modernej literatúre a rozhodne nechápem, čo robí v manifeste mladej ženy. Aj zasadená v kontexte vyznieva zvláštne a odrádza ma od ďalšieho čítania.
Poslednou kvapkou ale pre mňa bola kapitola o "mužskej" a "ženskej" energii. Autorka prízvukuje, že si predsa všetci môžu vybrať, čo vo svojom živote uprednostnia nezávisle od pohlavia (tak prečo sa to tak volá?). Zároveň hneď nato hovorí o škodlivosti toho, keď žena používa príliš "mužskej" energie. A spája to s neplodnosťou! Tak zjednodušujúce, tak neoverené, tak škodlivé. Citovanie pochybných zdrojov tomu naozaj nepomáha.
"My nepotrebujeme zvýšenie platu, my potrebujeme zvýšenie povedomia o sebe samej." Sorry, ale toto môže naozaj napísať iba niekto, kto sa má finančne naozaj dobre. Niektoré (mladé) ženy sa majú inak a rovnosť platov potrebujú, aby mali dostatok. A vôbec čo to je za diskusiu v 21. storočí???
Toto nie je manifest mladej ženy, ale manifest zmätenej ženy, ktorá sa snaží vymaniť z tradičných stereotypov, ale zatiaľ sa jej to príliš nedarí. Škoda!

Manifest mladej ženy Manifest mladej ženy Žaneta Morovská

Poeticko-esejistická kniha odpovedá na more otázok, ktorým čelí žena, ktorá v istom veku nemá partnera, vlastnú rodinu, kariéru či dieťa. Autorka svojim vlastným príbehom inšpiruje čitateľky k tomu, aby sa uvoľnili, oslobodili a b... více