Malý pražský erotikon aneb Vášeň a cit za hluboké totality

recenze

Malý pražský erotikon (2014) / bookcase
Malý pražský erotikon aneb Vášeň a cit za hluboké totality
Žily byly dva manželské páry. Zbyněk a Táňa, Honza a Marta. Staví si domky v lukrativní pražské čtvrti, vychovávají děti, chodí do práce...prostě žijí tak, jak žijí rodiny všude kolem, v sedmdesátých letech minulého století. Myslíte, že za hlubokého "totáče" bylo všude jen smutno a nuda? Chyba lávky! Milostné propletence hrdinů knihy jsou důkazem toho, že láska a sex vládnou v každé době.

Trable se vztahy se nevyhnou ani oběma manželským párům. Zbyněk svou rodinu miluje, ale když mu manželka nedává to, co potřebuje, musí se ohlídnout jinde. Samozřejmě tajně. Jako doktor si však umí poradit. Sestřičky, pacientky i náhodné známé mu zpestřují jinak chudý sexuální život. Jeho žena Táňa je zamilovaná, ale bohužel ne do něho. Vzala si ho vlastně jen proto, že s ním nečekaně otěhotněla. Svobodné mateřství se v té době nenosilo. Táňa dala přednost rodině a vzdala se své životní lásky, které by tehdejší společnost vůbec nepřála.
A druhý pár? Honza je bývalý vrcholový fotbalista, který má příležitostí k užívání dostatek, ale on je nevyhledává, nechce si komplikovat život. Marta se vzorně stará o rodinu, jenže jí to nestačí a sem tam si hledá zpestření jinde.
Léta běží a nástrahy lásky se nevyhýbají ani potomkům obou rodin. Po sametové revoluci je všechno tak nějak "free a cool" a týká se to i sexu. Zatímco omladina si život užívá, jejich rodiče sklízejí, co před lety zaseli...

Na tuhle knížku jsem byla hodně zvědavá. U nás v knihovně je na ni pořadník a lidi po vrácení chtějí všechno další od pana Hartla, na lázeňské pobočce ji čtenářky vracejí se slovy, že je to sprosťárna, kterou ony nedají. Takže kontrast jako víno. :-)
Ale když mi ji doporučil jeden náš letitý čtenář, kterého bych na tenhle styl netipovala, hned jak byla volná, hrábla jsem po ní.
Lákalo mě téma (chtěla jsem vědět, jestli autor nesklouzl do klišé dnešní erotické literatury), lákala mě doba (vždyť jsem se těch letech narodila taky, stejně jako děti obou párů) a lákal mě i autor samotný, od kterého máme i jeho prvotinu, na kterou se taky chystám, a jíž čtenáři po vrácení chválili taky.

Můj dojem? Knížku jsem nedala z ruky. Vtáhla mě, vcucla hned od první stránky. Líbil se mi autorův hovorový styl, který přesně vystihl atmosféru příběhu, líbil se mi humor i nádech smutku nebo nostalgie, bylo-li třeba. Sexu bylo tak akorát, nebyl vulgární, scény jako ze života. Líbilo se mi to prostě celé. Jedna z mála knížek, ve kterých nebyla hluchá místa, nemusela jsem přeskakovat pasáže a mohla si ji užít úplně celou. A víte co? Naštval mě konec. Proč? Protože byl....konec. A já chtěla číst dál a dál, prostě jsem se pěkně rozmlsala.
Pane Hartle, pište prosím dál, pište rychle, pište hodně. Mám absťák. :-)

Komentáře (0)

kniha Malý pražský erotikon recenze