Môže priveľká láska zabíjať?

recenze

Spi sladce (2015) 5 z 5 / Kamienkova33
Spi sladce

Olivia je hlavná postava, ktorá Vám od začiatku prirastie k srdcu. Milujúca matka, ktorá nepracuje, jej prácou sú deti a domácnosť. Jedného dňa však jej deti zmiznú, aj s mužom. Polícii je Olivia povedomá a po krátkej chvíli zistia, že ju už poznajú. V minulosti sa stretli pri nemenej príjemných situáciách - keď zmizol jej priateľ a životná láska a keď krátko na to nešťastnou náhodou zahynuli obaja jej rodičia. Stane sa ďalšia tragédia?

Keď už je Olivia so silami na konci, zrazu sa zjaví jej manžel aj s deťmi. Čuduje sa, prečo toľko kriku okolo plánovaného výletu, na ktoré deti zobral a Olivii to viackrát spomenul. Políciu to presvedčí a v rozpakoch pátranie zrušia. Vtedy sa však začína u nich doma tá skutočná dráma...

Presunieme sa v čase - Olivia je stále so svojim mužom, ktorého šialenstvo sa však stupňuje. Prišla nielen o rodičov, ale už aj o najlepšiu priateľku, je dokonale izolovaná od akejkoľvek spoločnosti. Nepracuje, celé dni sa stará o domácnosť a každý jeden krok, každú jednu aktivitu zaznamenáva doma na veľkú tabuľu, presne podľa času. Čo myslíte, koľko takéto spolunažívanie vydrží?

Jedného dňa príde Robert domov a nenájde nikoho. Všetky doklady, peniaze aj auto sú na svojom mieste. Nechýba nič. Teda okrem zvyšku rodiny. Polícia začína pátrať a všetci pochybujú o tejto zvláštnej rodinke. Zmizla Olivia dobrovoľne alebo ju k tomu manžel donútil? Nestalo sa v tomto dome niečo tragické? Je naozaj Robert až taký dobrý herec?

Táto kniha je písaná perfektným, pútavým štýlom. Z Robertovho správania a Oliviinho osudu som mala zimomriavky, je to žena, ktorej jednoducho musíte držať palce. Ak ste čítali predošlý román autorky, poznáte už aj detektíva a jeho ,,priateľku" Leo, s ktorou má doslova zvláštny vzťah, ktorý Vás nemenej zaujme. Téma domáceho násilia, aj keď nemusí ísť vyslovene o násilie fyzické, je často v takýchto detektívkach spracovávaná, avšak toto je pre mňa jeden z najlepších pohľadov na túto tému. Lokácie v Anglicku sú perfektne vystihnuté, cítite sa, akoby ste v upršanom Manchestri, ale aj v iných častiach krajiny boli s nimi.

Za seba knihu určite odporúčam, možno trošku viac pre ženy :-)