Ako dobre poznáte svojich susedov?

recenze

Pár od susedov (2016) 4 z 5 / Kamienkova33
Pár od susedov

Všetci máme susedov, dobrých, zlých, niektorí z nich sú naši priatelia. Dôverujeme im oprávnene? Dôverujeme vôbec niekomu oprávnene? Dá sa dôverovať iba sebe? Alebo možno ani sebe nie...

Po tejto knihe som túžila, dostala som sa ku skvelým komentárom, ktoré o nej hovorili ako o skvelom psycho-thrilleri a recenzie sa väčšinou tajomne končili odkazom na poslednú kapitolu. Po istom čase som si ju kúpila a okamžite som sa do nej pustila.

Do deja sa začítate okamžite. Dvom manželom - Anne a Marcovi - sa stane to najhoršie, čo sa rodičom stať mohlo, zmizne a im priamo z postieľky dcéra. O to horšie, že ju uniesli vtedy, kým sa oni dvaja (alebo teda minimálne manžel Marco) zabávali na trochu zvláštnom večierku u susedov, u krásnej Cynthii a u jej nudného manžela. Keď Anne konečne prehovorí Marca, aby sa pobrali domov, postieľku nájdu prázdnu a začne sa kolotoč vyšetrovania. Samozrejme, prvými podozrivými sú práve oni dvaja. Postupne vychádzajú na povrch rôzne fakty nielen z osudnej noci, ale aj z ich minulosti či dokonca z minulosti rodičov Anne, ktorí sú priam rozprávkovo bohatí, čo dávajú svojmu zaťovi veľmi často pocítiť. Ani ich vplyv a moc nedokážu políciu postrčiť, aby nestagnovala pri pátraní na mieste. Približne v polovici knihy sa dozvedáme, kto malú, iba 6-mesačnú Coru uniesol. To však neznamená, že vieme, ako to naozaj celé bolo.
________________________________________________________
Moje dojmy boli však od začiatku zmiešané. Nevadilo mi, že je kniha písaná v prítomnom čase, ale rušili ma ,,smrtiaco" krátke vety. Neviem si pomôcť, ale postup polície mi pripadal tiež prinajmenšom zvláštny, aj uvažovanie detektívov. Všetko bolo nejaké spomalené a nemastné neslané. Dookola kládli tie isté otázky, výsluchy sa niesli stále v tom istom duchu, povedala by som, že priam v amatérskom. Postavy sa mi zdali strašne naivné a uvažovali veľmi jednoducho, dôležité fakty ich nechali chladnými a to nepodstatné riešili stále dokola. Neverím, že v skutočnosti by sa v tejto situácii niekto tak správal. Dialógy boli miestami rozvláčne a oničom, vyzneli umelo a neprirodzene. Posledná kapitola to u mňa celé už doklepla, za mňa neodporúčam, takto si thriller/drámu nepredstavujem, a už vôbec nie bestseller, ku koncu mi už doslova všetci liezli nanervy.