Lze změnit historii?

recenze

Vážka v jantaru (2016) 5 z 5 / Nickky
Vážka v jantaru

Druhý díl série Cizinka nás zavádí do Francie, kde se Jamie a Claire snaží zastavit budoucí jakobitské povstání a bitvu u Cullodenu, která (jak ví Claire dobře z historie) měla pro Skoty fatální následky. Mnoho z nich bylo popraveno, nesměli nosit tradiční kroj a také jejich kultura a zvyky byly zakázány.

Hlavní tváří chystaného povstání je Karel Stuart a ten své plány připravuje právě ve Francii.
Budou Claire a Jamie úspěšní? Podaří se jim změnit dějiny a zabránit velkému krveprolití?

„Před očima se mi promítal pohled na ony kameny. Malý kruh z kamenů postavený na vrcholu strmého zeleného kopce, jenž nese jméno Craigh na Dun, Vílí hora. Jedni praví, že je kouzelná, jiní zase, že je prokletá. Obojí je pravda. Ale skutečný účel kamenů nikdo nezná.
Jen já."

Tuto knižní sérii jsem objevila díky stejnojmennému seriálu v době, kdy byly tyto knihy na české scéně ještě poměrně neznámé. První díl jsem tedy ještě četla od nakladatelství Brána, které však přestalo s vydáváním dalších dílů. O obnovení se postaralo nakladatelství Omega a právě díky nim si můžeme od letošního září přečíst Vážku v jantaru v novém českém překladu.

Již v recenzi na Cizinku (kterou si můžete přečíst tady na Databázi knih) jsem vyzdvihovala historická fakta zmíněná v knize, lékařství a tamní skotskou kulturu. A musím je pochválit i podruhé, protože o nic z výše zmíněného jsem nebyla ochuzena ani tentokrát, ačkoli nespoutané Skotsko nahradila poněkud noblesnější Francie. Četla jsem i názory, že právě kvůli změně prostředí někteří s čtením trochu otálejí a mají obavy, aby nebyli zklamaní. Nás všechny fascinovala politika skotských klanů, gaelština, kilty, skotské zvyky a tradice. Ale věřte, že kniha toho, i přes tento “malý nedostatek”, nabízí opravdu hodně.
(Snad tedy nevadí, když vám prozradím, že do Skotska se nakonec přeci jen vrátíme.)

Se změnou prostředí úzce souvisí nové postavy. Francouzský král, šlechta, Jamieho bratranec, malý Fergus (ten se v knize postará o řadu vtipných situací a nejde si ho neoblíbit). Někteří se stanou spojenci s ústřední dvojicí, ale druzí jim budou zase usilovat o život. Samotný vztah Claire a Jamieho projde nejednou zatěžkávací zkouškou, kdy se budou muset spolehnout sami na sebe a učinit rozhodnutí, která mohou změnit dějiny.

Ráda bych se ještě vrátila k mé drobné zmínce o lékařství. Všichni víme, že Claire je zdravotní sestrou a pomáhat lidem vnímá jako své životní poslání. Snaží se využívat co nejvíce poznatků z 20. století. Někdy však její pomoc bohužel nestačí a to nejen kvůli omezeným lékařským možnostem, ale také kvůli špatné hygieně.

Vážka v jantaru je velmi čtivá a odehraje se v ní mnoho nečekaných událostí. Já jsem byla překvapena hned na začátku. Kniha totiž nezačíná tam, kde si myslíte. A vůbec ne tak, jak byste chtěli. Po přečtení názvu první části jsem se zarazila a musela zkontrolovat, zda jsem nezačala číst úplně jinou knihu. Když jsem se ujistila, že se opravdu jedná o druhý díl Cizinky, v hlavě mi začalo vířit snad milion otázek, na jejich odpovědi jsem si musela počkat. Musím se přiznat, že všechna ta tajemství ve mně vyvolávala pokušení přeskočit pár stránek a zjistit, jak to všechno vlastně bylo. Nakonec jsem však zvládla odolat a doporučuji to i vám. Jedině tak na vás celý příběh správně zapůsobí.

Kniha ode mě získává zasloužených 5 hvězdiček a netrpělivě očekávám, kam nás zavedou další kroky hlavních hrdinů v pokračování s názvem Mořeplavec.