Lori Nelson Spielmanová - Seznam tajných přání

recenze

Seznam tajných přání (2013) 5 z 5 / Hřibče
Seznam tajných přání

Říkává se, že maminky se nikdy nemýlí a o této dávné pravdě se přesvědčila i Brett Bohlingerová, hlavní hrdinka románu Seznam tajných přání, který vydalo nakladatelství Ikar v roce 2013. Kniha si ihned po vydání získala přízeň čtenářek a stala se v USA bestsellerem. Je to možná překvapivé, ale autorkou tohoto úspěšného titulu není žádná dlouholetá a zkušená spisovatelka ženských románů, nýbrž poměrně neznámá a sympatická učitelka Lori Nelson Spielmanová. Těžko říct, zda právě tento fakt zapříčinil úspěch tohoto díla, každopádně to nic nemění na tom, že se nejedná o jen tak obyčejnou knihu. Ale nepředbíhejme!

Jak už bylo řečeno, hlavní hrdinkou je Brett Bohlingerová budoucí ředitelka Bohlinger Cosmetics. Opravdu budoucí? Její jmenování sice není ještě potvrzeno, ale Brett je o svém dalším postavení ve firmě skálopevně přesvědčena. Celý svůj profesní život tvrdě makala na tom, aby byla pro firmu přínosem. Hnacím motorem jí byla především její maminka, zakladatelka Bohlinger Cosmetics, jenž si i přes své skvělé obchodnické schopnosti dokázala zachovat laskavý a lidský přístup k ostatním lidem. Brett se chtěla mamince zavděčit, chtěla, aby na ni maminka byla pyšná a měla z ní radost. A maminka samozřejmě měla, jenže na rozdíl od Brett si všimla i něčeho, co její dcera nezaznamenala…

Nebudu chodit kolem horké kaše a prozradím vám, že maminka si jednoduše všimla toho, že Brett není ve svém životě až tak úplně šťastná a že jej nežije na plno. Buď její dcera žila pro svou práci, nebo svého sobeckého přítele, či pro ni (zvláště v posledních měsících jí byla Brett velkou oporou, když se snažila přemoci zákeřnou rakovinu).

Brettina maminka svůj boj s vážnou nemocí bohužel nakonec prohrála, ale ještě před tím, než zemřela, se postarala o to, aby její dcera nepromarnila svůj život. Jako dědictví jí neodkázala nic hmotného, ani jí nejmenovala ředitelkou Bohlinger Cosmetics, ale dala jí to nejcennější, co mohla matka dceři dát – vrátila jí její sny. A ač Brett tento dar napřed odmítala a snažila se z něj všemožně vykroutit, tak postupem času zjistila, že když jej přijme, tak nejen že jí to změní život k lepšímu, ale z této změny bude mít i upřímnou radost.

Seznam tajných přání je román o druhé životní šanci. Je to příběh o jedinečné možnosti změnit úplně od základů svůj život a začít jej žít jinak a lépe. Autorce se podařilo skvěle popsat Brettinu proměnu, ne v lepšího člověka (Brett je totiž sympatická hlavní hrdinka už od začátku), ale v člověka žijícího naplno. Na začátku knihy je Brett upracovaná, uštvaná a v depresi kvůli smrti své maminky, ale postupem příběhu projde její postava obrovskou proměnou. Z ženy, která přežívala, se stane žena, která prožívá a hlavně žije. A nejen samotná Brett má radost z této proměny, ale i vy si během čtení uvědomíte, že si tu změnu užíváte spolu s ní.

Kniha je velmi čtivá a kromě toho, že autorka umí být vtipná, tak se nebojí otevřít i vážnější témata jako je domácí výuka nezvladatelných dětí a každodenní život nezletilých matek. Nečiní to však nijak násilně - vůbec čtenáři nevnucuje své názory na sociální situaci v USA, ale spíš jej nechá spolu s Brett nahlédnout „pod pokličku“, seznámit jej se situací a udělat si na celou věc vlastní názor.

Když k tomu všemu ještě připočteme lehkou dávku romantiky, tak je to ve výsledku velmi příjemný příběh, u kterého si čtenář nejen odpočine, ale dostane s největší pravděpodobností i chuť splnit si nějaký ten svůj tajný sen. A jak už jsme se spolu s Brett přesvědčili, tak na splnění vlastních snů není nikdy pozdě!

Ukázka:

Nakloním hlavu k rameni. „No… a? Jakože mi odkázala můj starý seznam životních cílů? Tak je to?"
Pan Midar se neusměje. „No, tak nějak.“
„Co to vlastně znamená?“
Přistrčí si židli blíž ke mně. „Takže, jde o tohle: Elizabeth kdysi vylovila tenhle váš seznam z odpadků. Během let pak průběžně odškrtávala ty body, které jste splnila." Ukáže na NAUČIT SE FRANCOUZSKY. „Chápete?“
Vedle vytyčeného cíle maminka připsala „Très bien!“ a celý řádek vodorovně přeškrtla.
„Ovšem deset cílů ze seznamu jste ještě nesplnila.“
„To je vtip? S mými současnými cíli nemají tyhle nesmysly vůbec nic společného!“
Midar vrtí hlavou. „Podle vaší maminky neztratily ty cíle na platnosti dodnes.“
Zamračím se, dotčeně si pomyslím, že mě asi moc dobře neznala. „No, mýlila se.“
„A byla by ráda, abyste ten seznam dotáhla do konce.“ Poklesne mi čelist. „To si děláte legraci.“ Mávnu na něho seznamem. „Tohle jsem přece psala před dvaceti lety! Moc ráda bych vyhověla maminčinu přání, ale tohle nejsou cíle, kterých bych chtěla dosáhnout!“