Lex Thomas - Karanténa #1 - Samotáři

recenze

Samotáři (2013) / Stefanie G.
Lex Thomas - Karanténa #1 - Samotáři
Vypálili jsme řízenou střelu.

*VIRUS A NÁSLEDNÁ KARANTÉNA*
Příběh začíná úžasně. Hned po prvních stránkách mě vtáhl do děje a já nemohla přestat číst! To, jak virus zasáhl všechny ve škole, jak jsou jeho příznaky popsány a zjištění, že někdo po jeho nákaze okamžitě umírá, bylo originální. A to, jak vláda školu okamžitě uzavřela a provedla bezpečnostní opatření, bylo pro změnu zastrašující. Nikdy bych se v takové situaci nechtěla octnout.
Kniha je vyprávěním, a tak sledujeme Davida a jeho bratra Willa, jak se potýkají s blázněním ve škole, kdy jsou všichni studenti nejdříve pospolu a následně se vytvářejí skupinky s jedním hlavním vůdcem...

*BOJ O JÍDLO*
...tak mají totiž mnohem větší šanci v boji o jídlo, které jim na školní dvůr shazuje vrtulník. Lidé si uvědomí, že ve větším počtu jsou schopni ulovit větší kořist a čím víc jich je, tím méně lidí si na ně troufne. A tak se nejsilnější skupinkou stávají Borci, kteří randí zásadně jen s Kráskami (nevím, jak vy, ale já být v takové situaci, tak na nějaké randění nemám ani pomyšlení!). Pak tu jsou Děvky, Nerdi, Skejťáci, Geekové a nakonec Odpadlíci, ti co nemají vlastní gang a nikam nepatří.

*POSTAVY*
Postav je v knize opravdu nespočet! Tím, jak je celá komunita uzavřená v jedné budově poznáváme postupně vůdce všech gangů, různé jejich členy a další důležité postavy pro celý příběh. Ani nemůžu říct, koho jsem si nejvíc oblíbila. Každá postava je tak specifická, něčím zajímavá a nesnesitelná, že mám a nemám ráda snad všechny stejně. :)

*DOJMY, POCITY A DOPORUČENÍ*
Moc jsem se na tuto knihu těšila. Neviděla jsem v ní dystopii, romantiku ani drama. Viděla jsem v ní katastrofický scénář a boj o přežití. Což tak bylo...
Tedy až do doby, dokud se neobjevila Lucy. Dívka, kterou Will poznal na túře v lese, a která má oči jen pro Davida od té doby, co ji zachránil. Pak už to šlo z kopce. Navíc David je stále zamilovaný do své bývalé - Hilary, která táhne s Borci. No když si to teď zpětně čtu, zní to skoro jako romantické klišé - ten je zamilovaný do mrchy, která ho jen využívá, tam ten do holky, která ho má za kamaráda a tajně kouká po jeho bratrovi. Ale to bych knize škodila, kdybych to takto zjednodušila. Má mnoho plusových stránek. Už jen samotný nápad s nakaženými studenty a školou v karanténě na několik let, dokud virus nevymizí.
S úžasem jsem pozorovala, jak se atmosféra ve škole mění. Jak se lidé mění. Boj o jídlo, následný výměnný trh, boj o autoritu, vzájemná rivalita... Bylo to jako nově vznikající společnost, která na všechno přichází sama. A právě to se mi líbilo.
David byl občas pěkný blbec, ale rozhodně neměl na svého bratra Willa, který byl pošetilý a stále měl touhu ostatním dokazovat, že to on je ten lepší bratr. Jeho jsem vážně chvílemi nemohla ani vystát. Ale bez něj by příběh nebyl takový, jaký byl a neměl by pokračování.
Co pro mě bylo velmi překvapivé, byl konec. Především poslední třetina knihy. Konečně se zase začalo něco dít a já si nepřipadala, že čtu lovestory. Děj byl akčnější, gangy se mezi sebou častěji nepohodly a díky hladu, který mezi nimi sílil přišel nečekaný zvrat. Klobouk dolů, pánové Lexi a Thomasi! :)
Knihu bych jednoznačně doporučila nejen těm, kteří chtějí od dystopií změnu a rádi si přečtou děsivé sci-fi, kde se Lex Thomas nebojí popisovat krutosti do detailů (ano, občas jsem byla na prvních stránkách celkem vyděšená). Ani bych neřekla, že je to lehký příběh, ale uteče vám před nosem, až se budete divit a po přečtení poslední stránky budete doufat, že se nad námi Fortuna smiluje a vydá i další dva díly! Kniha byla opravdu skvělá!

Stefanie G.

Originální recenze na: http://stefanie-g-books.blogspot.cz/

(Omlouvám se, že je článek celý tučně, ale nějak jsem se toho nebyla schopná zbavit.)

Komentáře (0)

kniha Samotáři recenze