Láska, sex a psychoanalýza

recenze

Strůjce snů (2016) / Boboking
Láska, sex a psychoanalýza
„Strůjce snů“ - už samotný název ve mně evokoval něco fantaskního, magického, a když ještě k tomu přidáme anotaci "Pokaždé, když jdete spát, strůjce uchopí vřeteno a začne z vláken neskutečna spřádat sny. Dřímejte klidně a ničeho se nebojte", nebylo proč tomu nevěřit. Kniha začínající autorky Miloslavy Eriky Veselé (*1987), dle dostupných zdrojů vlastně její románová prvotina, do fantaskního světa proniká, jestliže bere sny za její hájenství.
Hrdinou je mladý vysokoškolák přezdívaný Dingo, student psychologie na brněnské univerzitě, jehož předchází pověst lamače dívčích srdcí, či spíše postelového Casanovy. Mladý, chytrý, přitažlivý, ve své podstatě na sexu závislý mladík, který propadl nejen kouzlu ženského těla a sexuality, ale i svému hlavnímu studijnímu oboru – psychoanalýze. Díky tomu je známý jako novodobý vykladač snů, který pro své přátele dělá takového Freuda. Jeho osobnost je díky tomu rozpolcená do několika psyché, které mu radí a našeptávají, jako vlastní rádcové. Má je pojmenované podle jejich nátur – Sigmund, složitě analyzující každou myšlenku, každou situaci, Vincent, divoký, prostopášný, sexuchtivý, hledající vždy sobecké cíle, či Guth, slušný a vychovaný, jednající dle pravidel správné etikety. Ty vše on používá v každodenním životě, jsou pro něj jako by určující směrníky, kam se má ubírat.
Dingovy své snové výklady jsou zásadní pro jeho kamarádku, podivínskou, excentrickou Lištičku. Jejím telefonátem kniha vlastně začíná, aby pak, časově shrnuto, za rok a dva měsíce taky skončila.
Přes všechny ty snové výjevy, přes ty mnohdy vtipné a zábavné dialogy mezi jednotlivými psyché a Dingem, přes noční můry o sekerníkovi, které straší Lištičku, jde ve své podstatě o příběh plný milostných a erotických eskapád mladého Dona Juana, který žije v představě, že každou uloví. Autorka mu dodala množství zajímavých a netradičně se chovajících milenek, kterými poukazuje na rozličné důvody, proč sex a erotično tak vyhledáváme. Do toho přidala i postavy, které vlastně nemají nijaký značný vliv na příběh, přesto jsou mnohdy tajemné a zajímavé, jako např. Isaiah. Je to vlastně příběh o mezích, které má každý, o limitech v lásce, které i takový otrlý lovec jako Dingo nemůže překonat. Jeho Nemesis je Laura, dívka, kterou tajně miluje a nemá najednou odvahu ji ani oslovit.
Jak už v komentářích na webu někdo podotknul, je to příběh, o kterém vlastně nelze říci, kam chce směřovat. Přesto ho z nějakého tajemného důvodu nelze jako by odložit. Možná otevřením první stránky se vám do hlavy dostane onen strůjce snů….
Vydalo ostravské nakl. Pan Nakladatel, 2016.

Komentáře (0)

kniha Strůjce snů recenze