Kterak skotské hrabátko ke štěstí přišlo

recenze

Hrabě z Balfouru (2014) / Stanka
Hrabě z Balfouru

Grace Burrowes má na svém kontě již pěknou řádku historických romancí, avšak pro mě byl Hrabě z Balfouru prvním seznámením s touto autorkou a již na úvod prozradím, že velice příjemným.
Po přečtení anotace mě na knížku naladilo především prostředí - Skotsko. Již několik příjemně strávených knižních chvilek z této krásné, ale zároveň drsné země mám za sebou, tudíž byl pro mě Hrabě z Balfouru jasná volba. Navíc když se k tomu přidá ještě povedeně napsaný příběh se sympatickými hrdiny, vznikne příjemné počtení. A to se autorce podařilo. Příběh se sice odehrával ve viktoriánském období, tudíž nějaké divoké horaly prohánějící se po vřesovištích nečekejte, ale hlavnímu hrdinovi i celé jeho rodině proudila v žilách divoká krev svých předků ze vznešeného skotského klanu MacGragorů (a i toho vřesu se dočkáme).

Blaho rodiny nebo vlastní štěstí?
Ian MacGregor a jeho rodina se dostanou do tíživé finanční situace, ze které jim může pomoci snad jen zázrak, nebo výměnný obchod – věno za titul. Ianovi se naskytne příležitost oženit se s bohatou anglickou dívkou. Ianovi se ani trochu nezamlouvá uzavřít sňatek s Angličankou, ale co by neudělal pro dobro své rodiny. Podobný problém má i budoucí Ianův tchán, ale vidina titulu je silnější než opovržení nad primitivy v kiltu (mimochodem, jeho oblíbená přezdívka pro bratry MacGregorovy). Oleje do ohně přilije i budoucí nevěsta, která je nejenom chladná a odtažitá, ale i zarytá zastánkyně toho, že sňatek z rozumu nikdy nemůže být šťastný a udělá vše proto, aby tomuto nesmyslnému „obchodu“ udělala přítrž. Situace se zkomplikuje ještě více, když se Ianovy oči střetnou s nejkrásnějšíma očima, které kdy viděl – očima, které patří gardedámě jeho budoucí ženy, zchudlé sestřenici Augustě. Není se čemu divit, že nejenom chladná a vystrašená nevěsta, ale i plachá a osamělá černovláska Augusta zamotá Ianovi hlavu a dovede ho k rozhodnutím, na které by na začátku jejich příběhu ani nepomyslel…

Tichá voda břehy mele…
Ian si jistě získá srdce ne jedné čtenářky. O tom, že byl gentleman každým coulem nelze ani v nejmenším pochybovat, ale ani svou divokou skotskou krev nezapřel (o fyzickém vzezření ani nemluvě - vysoký a svalnatý Skot se zelenýma očima mluví za vše). Své vlastní štěstí byl ochoten obětovat pro dobro své rodiny, ale naštěstí ho v té bryndě sourozenci nenechali a nakonec to každý vyřešil po svém.
Pomalu se již stává pravidlem (a to je především specialitou tohoto žánru), že když je žena titulována výrazem šedé myšky, že to nebude tak úplně pravda. Takový titul si na své dosavadní životní pouti vláčela i Augusta. Za přísným výrazem a obnošenými šaty se ale skrývala inteligentní mladá dáma, která – jak se nakonec ukázalo – nebyla ani chudá a už vůbec ne ošklivá. Neoplývala sice vybranými způsoby, neoblékala se podle poslední anglické módy, neměla za sebou několik společenských sezón, ale kuráže a bystrého rozumu jí do vínku bylo dáno dostatek.
V příběhu dala autorka více prostoru i dalším postavám. Líbilo se mi, že se nezaměřila pouze na ústřední dvojici, ale dala možnost téměř každému prožít svůj příběh lásky. Šarádu, kterou bratři MacGregorovi a jejich anglické společnice sehráli pro zákeřného budoucího pana tchána, neměla chybu. Ale i on dokázal našim hrdinům (zvláště Augustě) pěkně zavařit a někdy si opravdu nebral servítky – jeden „záporák“ a jakou dokázal nadělat neplechu!

První díl ze série o klanu MacGragorů je skvěle napsaný. Je plný lásky a porozumění, procházek v okouzlujících skotských horách (o popisu krajiny ani nemluvě), letmých polibků pod rozkvetlými stromy, erotického jiskření a láskyplných objetí. Především musím pochválit autorčin styl psaní, který se vyznačuje živými dialogy a skvěle popsanými charaktery postav, o kterých si po přečtení knížky budete myslet, že je znáte osobně. Tento fakt jistě přispěl i k tomu, že jsem si celou Ianovu rodinu velice oblíbila (a to zdaleka ještě neznám všechny sestřenice, bratrance, tetičky a strýce z různých kolen). Příběh o Ianovi a Augustě doporučuji všem milovnicím tohoto žánru, věřím, že pokud autorku ještě neznáte rychle si ji oblíbíte.