Krev a pot tvého národa

recenze

Rekviem za Nanking (2013) 5 z 5 / Bolkonská
Rekviem za Nanking

Nanking se vzdal téměř bez boje. Japonská armáda okupuje město už několik měsíců. Z nedaleké prestižní dívčí univerzity, dnes používané jako uprchlický tábor, vychází ředitelka Vautrinová se svou asistentkou. Pomalým krokem procházejí zničenými ulicemi a dál. Jezero za městem je plné mrtvol. Civilisté všeho věku.

„Měl by se tady postavit pomník,“ řekla Minnie.
„Popraviště jsou všude kolem. Tohle jedno ve srovnání s ostatními nic neznamená,“ odpověděla jsem.
„Na tohle by se ale nemělo zapomenout.“
„Většina lidí umí dobře zapomínat. Myslím, že je to způsob, jak přežít.“

Čínští vojáci se moc nevyznamenávají, nejednou prostě ve smrtelném strachu berou nohy na ramena. Po nich jen prach a bída a opuštěné zbraně – s nápisem na pažbě: Tato zbraň ztělesňuje krev a pot tvého národa. V zoufalém pokuse zastavit postup japonské síly dá generalissimo vyhodit do povětří hráze na Žluté řece. Voda pohřbí celé vesnice a v nich tisíce čínských rodin.

Ani triumf nepřítele však není úplný – tak rozlehlou zemi, přestože se tak snadno vzdává, je těžko ovládnout a udržet pod kontrolou. Japonci prostě nevědí, co dál. Sedí v srdci zničeného města, obávaní a nenávidění všemi kolem, a z rozpaků či nudy prostě zarývají nůž hlouběji do rány.

Román se soustřeďuje na Minnie Vautrinovou, která obětovala svůj život, aby zachránila nespočet jiných. Jako cizinka, Američanka, měla v okupovaném městě o trochu víc svobody než místní obyvatelé, a využívala jí v největší možné míře. Chvílemi jsem nechápala, proč až s takovou urputností sleduje osud každého jednotlivce, když něco z toho je tak zjevně nad její síly – v závěru jsem pochopila, že možná právě v tom tkví tragičnost této historické postavy.

Z této knihy nebude bestseller. Nemá žádnou romantickou zápletku a výjevy týrání a utrpení jsou popsány věcně jako recept v kuchařce. Mně se právě proto líbí. Četla jsem i předešlý Cha Ťinův literární počin, brilantní, precizní a čisté Čekání na Lina, četla jsem s ním několik rozhovorů o literatuře i společnosti, a je to snad jediný současný spisovatel, jehož si skutečně vážím, jehož práci obdivuji a stavím na roveň klasiků.

Není o čem – pět hvězdiček.