Křest knihy v Klimkovicích

recenze

Ukaž mi cestu (2017) 5 z 5 / M.D.I.S.
Ukaž mi cestu

Tisková zpráva, Klimkovice, 4. prosince 2017
/Ivana Gračková/
UKÁŽ MI CESTU – tak se jmenuje kniha, kterou veřejnosti v pondělí 4. prosince v 16 hodin ve společenském sále Sanatorií Klimkovice představí Asociace rodičů dětí s dětskou mozkovou obrnou a přidruženými neurologickými onemocněními ČR. Své zkušenosti v ní sepsal otec třináctiletého Davida - Miloš Svoboda. Zachytil v ní deset let, co je chlapec ve vigilním kómatu poté, co se topil. Příběh Davida a jeho tatínka doplňuje o své postřehy psycholog a sociolog Rostislav Honus. Davídkův osud přibližují také fotografie mistra sociálního dokumentu Jindřicha Štreita.
Kniha přináší nejen silný lidský příběh, ale také návod pro všechny, kteří se náhle ocitnou v obdobné situaci. Právě naprosté informační vakuum nejvíce komplikuje život lidí poté, co se lékařům podaří vyřešit jejich akutní zdravotní problém. Kniha odpovídá na otázky, jak dál s člověkem, který opouští brány nemocnice a přitom vůbec není schopen postarat se sám o sebe, nebo mu dokonce nefungují některé životní funkce, a veškerá péče zůstává na jeho blízkých. Na konkrétním osudu ukazuje, nakolik nefunkční je systém následné péče v České republice a kde jsou jeho hlavní úskalí. Může tak být inspirací nejen pro rodiče dětí s různými typy postižení, ale i pro ty, kteří by měli špatně fungující systém z titulu svých profesí a funkcí napravovat. Protože ho znají jen teoreticky, mnohdy ani netuší, kde jsou jeho hlavní slabiny.
Výtěžek z prodeje knihy autoři věnují na léčbu dětí ve vigilním kómatu.
U příležitosti setkání předá město Klimkovice rodičovské asociaci dar ve výši 100 tisíc korun na léčbu a rehabilitaci konkrétních postižených dětí. Polovina, 50 tisíc korun, bude určena na rehabilitaci pro čtrnáctiletou Julii Telnarovou z Klimkovic, která trpí dětskou mozkovou obrnou.
„Už loni jsme od města dostali 50 tisíc korun. Použili jsme je operaci, která uvolňuje spastické svalstvo. Není hrazena ze systému veřejného zdravotního pojištění, i když je účinnější a šetrnější než srovnatelné zákroky z nabídky našich nemocnic. Letošní částku bychom chtěli využít na další program intenzivní neurorehabilitace, který také pojišťovny nehradí. Už jsme si přitom ověřili, že Julinka se díky nim hodně zlepšuje a posouvá dopředu. Snažíme se absolvovat je alespoň dvakrát ročně, ale shánění peněz je opravdu náročné. Proto si moc ceníme přístupu města,“ řekl Julinčin tatínek Radek Telnar.
„Asociaci přispíváme už po čtvrté, od roku 2014 město darovalo na rehabilitaci dětí s postižením celkem 530 tisíc korun. Protože máme v Klimkovicích pravděpodobně nejšpičkovější neurorehabilitační lázně s dětskou léčebnou v České republice, setkáváme se tady s těžkými osudy rodičů a jejich dětí prakticky denně. Ostatně ve zdejších lázních pracuje i mnoho našich občanů. Jsme hrdí na to, že se dětem s postižením mozku dostává špičkové péče právě v našem městě. Moc držíme palce naší Julince, aby se její stav díky rehabilitaci stále jen zlepšoval,“ řekl starosta Klimkovic Zdeněk Husťák.