Příběh Davídka a jeho tatínka

recenze

Ukaž mi cestu (2017) 5 z 5 / M.D.I.S.
Ukaž mi cestu

UKÁŽ MI CESTU –
tisková zpráva
tak se jmenuje kniha, ve které své zkušenosti sepsal otec třináctiletého Davida - Miloš Svoboda. Zachytil v ní deset let, co je chlapec ve vigilním kómatu poté, co se topil. Příběh Davida a jeho tatínka doplňuje o své postřehy psycholog a sociolog Rostislav Honus. Davídkův osud přibližují také fotografie mistra sociálního dokumentu Jindřicha Štreita.
Kniha přináší nejen silný lidský příběh, ale také návod pro všechny, kteří se náhle ocitnou v obdobné situaci. Právě naprosté informační vakuum nejvíce komplikuje život lidí poté, co se lékařům podaří vyřešit jejich akutní zdravotní problém. Kniha odpovídá na otázky, jak dál s člověkem, který opouští brány nemocnice a přitom vůbec není schopen postarat se sám o sebe, nebo mu dokonce nefungují některé životní funkce, a veškerá péče zůstává na jeho blízkých. Na konkrétním osudu ukazuje, nakolik nefunkční je systém následné péče v České republice a kde jsou jeho hlavní úskalí. Může tak být inspirací nejen pro rodiče dětí s různými typy postižení, ale i pro ty, kteří by měli špatně fungující systém z titulu svých profesí a funkcí napravovat. Protože ho znají jen teoreticky, mnohdy ani netuší, kde jsou jeho hlavní slabiny.