Krásná letní prvotina opředená tajemstvím

recenze

Královské tajemství (2013) / Schefik
Krásná letní prvotina opředená tajemstvím
Příběh vysokoškolské studentky Viki, který v sobě snoubí z každého žánru něco. Půjdeme ve stopách minulosti, užijeme si také trochu té romantiky a letních lásek, abychom nakonec přišli na kloub záhadě tajemné dívky z Vikiiných vidin.
Lenka Cyprisová je pro mnohé čtenáře naprosto neznámé jméno. Jedná se o mladou a nadějnou autorku z Vysočiny. Lenka jako správná milovnice knih provozuje na Vysočině malý antikvariát, který je její obživou a radostí zároveň. V Královském tajemství čtenářům přináší, krásný letní příběh, který v sobě snoubí vše co si čtenář může přát.
Viki je obyčejná vysokoškolská studentka, která si snaží přivydělat ke škole prováděním turistů na hradu v městečku kde žije. Vlastně tak úplně obyčejná není, již od dětství má vidiny, ve kterých se jí zjevují osoby a místa z minulosti. Upřímně zrovna tato schopnost není nic čím by se chtěla Viki chlubit, akorát by jí každý považoval za blázna. A tak aby uklidnila rodiče a svoje okolí začala předstírat, že její vidiny samy od sebe zmizely.
Bohužel to není pravda a její vidiny nabírají na intenzitě a jí se neustále zjevuje tajemná dívka, která prožila svůj život právě v okolí kde žije Viki. Jediný komu se se svým tajemstvím Viki svěří je Ted, mladík, který studuje historii a se kterým se právě seznámila. Ted je z jejích vidin jako správný historik nadšený a tak se spolu s Viki vydávají zjistit co má tajemná žena z historie na srdci a co se snaží Viki sdělit.
Královské tajemství rozhodně není jednoduché zařadit jen do jednoho žánru. Autorka umě dělí příběh na část historickou v podobě Vikiiných vidin a na současnost, ve které Viki a Ted pátrají po záhadách minulosti a prožívají svůj vlastní milostný příběh včetně lásky, nedůvěry a zklamání.

Byť se jedná o naprosto smyšlený příběh autorka se nechala inspirovat jedním zajímavým nálezem kolem kterého nakonec vystavěla celý svůj příběh. Královské tajemství jako takové je rozhodně mířeno na čtenáře ženského pohlaví, které si libují v dnešních populárních milostných příbězích. Pokud očekáváte další variaci na 50 odstínů... mohu vás s klidným srdcem ubezpečit, že se nic takového nekoná.
Na rozdíl od všech těch naivních studentek z erotických románů, Viki působí, že má alespoň nějaký mozek, který se navíc nebojí používat. Mezi plusy rozhodně patří fakt, že se autorka nesnažila vytvořit nějaké vyumělkované hrdiny, ale popsala naprosto obyčejné mladé lidi právě ve věku autorky, což dodává příběhu příjemný nádech normálnosti.

Kniha je krásně čtivá a autorka nás netrápí žádnými složitými souvětími, při kterých čtenáři padá hlava únavou a byť se jedná primárně o knihu určenou čtenářům (čtenářkám) kolem dvaceti let, rozhodně si v ní přijdou na své různé věkové kategorie. Z pohledu muže, můžu říct, že by neškodilo malinko té romantiky ubrat, ale upřímně na nás kniha rozhodně není primárně mířena. Což ovšem neznamená, že bychom si jí nemohli přečíst. Příběh si pozornost rozhodně zaslouží o to víc, že se jedná o autorčinu prvotinu a je jedno jestli jste mužského nebo ženského pohlaví.

Komentáře (4)

kniha Královské tajemství recenze

kacenka504
09.09.2013

Knihu jsem si nadávno pořídila, zaujal mě jak popis děje, tak že se jedná o mladou českou autorku a její prvotinu a po přečtení této recenze se už opravdu těším, až začnu se čtením této knihy. :)

Lensiiee
12.08.2013

Schefiku, super recenze. Normálně jsem se při ní i pobavila :-) a knihu Královské tajemství si přidávám do svého wishlistu

Schefik
12.08.2013

díky :) i když to není čtení pro muže primárně tak příběh rozhodně stojí za přečtení já jí zhltnul za den a pul, příjemná oddechovka :)

Hřibče
12.08.2013

Moc hezky napsaná recenze! :) Po knize už chvilku pokukuji a musím se přiznat, že jsi mě poměrně dost navnadil! :) Od muže si pozitivního hodnocení knihy zvláště cením! :)