Kostičas (Samantha Shannon)

recenze

Kostičas (2014) / danielosbourne
Kostičas (Samantha Shannon)
Tak ani já jsem neodolal a musel jsem si pořídit a přečíst Kostičas. Knihu napsala velmi mladá autorka Samantha Shannon, které je 23 let. První co mě na knize dostalo byl materiál, z kterého je kniha vyrobena. Není to běžné, vlastně ani nevím co to je, ale rozhodně běžte do knihkupectví a sáhněte si na tuhle obálku :D. No a když už jí budete mít v ruce, vezměte si jí k pokladně a kupte si jí, protože tohle nebudou zbytečně vyhozené peníze :).

Příběh se odehrává v roce 2059 a je o devatenáctileté Paige Mahoneyové, která je krajinochodkyně, což je jeden z typů jasnovidosti. Žije v Londýně a patří do jednoho ze zdejších gangů, který si říká, Sedm ciferníku nebo Sedm pečetí. Jenže Londýnu vládne Scion, který jasnovidost považuje za velezradu, takže si můžete představit, co asi bude následovat. Paige cestou domů ke svému otci chytí ve vlaku četníci a Paige nechce být prozrazena a tak se brání svými schopnostmi, kdy dokáže "vlézt" lidem do mysli a zjistit o nich tak informace. Paige má však takový strach, že jednoho z četníků zabije a druhému poruší mysl tak, že mentálně zůstane na úrovni šestiletého dítěte. Paige tedy uteče a dostane se domů, kde vycítí, že něco není v pořádku. Což se ukazuje jako fakt. Je zajata a odvezena do Oxfordu, což je město, které již před dvěma sty lety bylo smazáno z map a kterému vládnou Refájci. Zde je Paige vězněna a zúčastní se dvacátého kostičasu. A tady příběh teprve začíná.

Samantha Shannonová vytvořila nový svět s novými bytostmi, které doplnila slovními novotvary. Právě kvůli tímto novotvarům není začátek čtení žádná procházka růžovím sadem. Naštěstí je vzadu vypsán slovníček výrazů, takže téměř na každé stránce se musíte přesunout na konec knihy, vyhledat požadovaný výraz a pokračovat dál ve čtení. Brzy však máte vše podstatné v povědomí, takže po nějakých 100-150 stránkách si můžete naplno užívat požitku ze čtení ať z přítomného příběhu, nebo při snových návratech do Paiginy minulosti. .

Mně se Kostičas hodně zalíbil, jen mám trochu strach, s čím přijde druhý díl, protože první díl působí zajímavě tím, že objevujeme nový svět a seznamujeme se s postavami a druhý díl to bude mít těší v tom, že spíše než na formu, kterou má tento díl velmi propracovanou, se bude muset spíše soustředit na děj a ten občas skřípe. Především v závěru knihy, kdy se sice nemůžete od knihy odtrhnout, ale říkáte si: "...no tak to už nenatahuj a ukonči to!"


Blog s mými dalšími recenzemi: http://bookaboutdaniel.blogspot.cz/

Komentáře (2)

kniha Kostičas recenze

danielosbourne
10.09.2014

Myslím, že obavy jsou na místě, protože mi přijde, že i když byl první díl skvělý, není to podle mě dostatečně silné téma, aby vyšlo na 6 dílů, které autorka zamýšlí. Doufám, že se mýlím :) .

lenkaknel
08.09.2014

rovněž mám obavy z úrovně druhého dílu