Kniha za šest a půl hvězdiček z pěti

recenze

Spáleniště: Zkouška (2014) / Marky48 (387 views)
Kniha za šest a půl hvězdiček z pěti
Thomasovi, Terese a dalším Placerům se podařilo uniknout z Labyrintu. Jsou přesvědčeni, že tím všechno končí a oni se budou moci vrátit k normálnímu životu, i když ani neví, jak takový život vypadal. Placery však čeká další zkouška, ve které neplatí žádná pravidla a nikdo jim nepomůže. Jsou vysláni na Spáleniště - poušť plnou lidí nakažených smrtelnou nemocí, které musí do dvou týdnů překonat. Tentokrát o testování vědí. Znamená to pomoc anebo zhoršení? Proč jsou vlastně podrobováni testům? Skrývá se v Thomasově hlavě klíč k celé záhadě?

James Dashner v prvním díle série The Maze Runner předvedl skutečně vysokou úroveň psaní a já jsem se bála, že ve druhém díle ji nedodrží. Ovšem opak je pravdou! Spáleniště: Zkouška je kniha plná akce, překvapivých zvratů a neustálého napětí. Příběh se rozvíjí rychle a málokdy se zpomalí, natož aby se běh událostí zastavil. Autor však ví, že nic se nemá přehánět, takže se nemusíte bát, že by snad napínavost působila v příběhu nepatřičně a strojeně.

Pan Dashner se rovněž může pochlubit skvělým stylem psaní. Jeho hlavní výhoda tkví totiž v tom, že se od knihy nemůžete odtrhnout. Na každé straně na vás čekají další překvapení a jste zvědaví, jak to všechno vlastně dopadne. Takže vlastně platí to samé jako u Labyrintu: "Ještě si přečtu jednu kapitolu." - Rozuměj, dočtu celou knihu, protože nejsem schopná skončit a ráno budu mžourat na snídani.

Všichni, kdo četli první díl této série, mi jistě dají za pravdu, že na konci zůstala spousta otázek. Ale nemějte strach, že by vám James Dashner většinu z nich vysvětlil. Ve druhém díle série je sice odkryta část tajemství, které čtenáře trápily v Labyrintu, ale aby jich náhodou nebylo málo, přibývá hned na prvních stranách několik dalších. Celou dobu čtení na knihu zíráte s otevřenou pusou a nestačíte se divit, jaké další záhady vám autor naservíroval.

Další aspekt, na který nesmím zapomenout, je humor. U knihy tohoto typu byste možná nečekali vtipy. Fakt je ale ten, že se u čtení pravděpodobně hodně nasmějete, ačkoliv by daná situace třeba vůbec vtipná nebyla, kdybyste se v ní ocitli sami. Často se však objevuje i popichování mezi Placery a všemi ostatními, kterému se zkrátka smát musíte.

Byla jsem opravdu ráda, že se v knize objevily moje oblíbené postavy (Newwwwwt!

kniha Spáleniště: Zkouška recenze